Referanslarımızdan Bazıları

  Formu Doldurunuz

  Yangın ve Gaz Algılama Sistemi

  Yangın ve gaz algılama sistemleri, tehlike anlarında devreye giren sistemlerdir. Oluşacak hasar riskinin minimize edilmesi adına büyük önem taşımaktadırlar. 

  Bu sistemler, henüz büyümemiş bir yangını erken algılayarak, ilgili personele ya da otomatik söndürme sistemine yangının söndürülmesi için uyarı veriyor. Aynı şekilde, bir ortamda birikmiş olan herhangi bir patlayıcı gazın erken algılanması, erken müdahale olanaklarını (havalandırma gibi) harekete geçirecek ve gazın ortamdan tahliyesini sağlıyor. Böylece patlayıcı ortam ve olası bir yangın çıkma olasılığı bertaraf edilebiliyor.

  Yangın algılama ve ihbar sistemleri genel prensip olarak oluşan yangınları en erken şekilde algılayabilmek ve bunu ilgili yerlere sinyal vasıtalarıyla gönderebilmek için kurulurlar. Gaz algılama sistemleri ise yoğunluk olarak ortamda normal izin verilebilen seviyenin daha da üstüne çıkmış bir gazın varlığını yine ilgili panellere ileterek erken müdahalenin önünü açarlar.

  Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri Anonim Şirketi, distribütörlüğü ve bayiliği bulunan yangın algılama sistemleri ve gaz algılama sistemlerinin tüm tedariğini, projelendirmesini, tasarımını, montaj ve uygulamasını, devreye almasını, test ve onarım işlemlerini, ve bakımlarını kendi bünyesinde bulundurduğu yetkin ve tecrübeli mühendis ve saha personelleri ile yapmaktadır ve tüm ihtiyaçlara tek elden çözüm getirebilmektedir. İstenilen durumlarda işletmelerde hali hazırda bulunan yangın ve gaz algılama sistemleri için de çözümler üretebilmekteyiz.

  Tedarik edilen ürünler, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda ve ortam şartları doğrultusunda Ex Proof özellikte olabilmektedir; böylece patlama riski bertaraf edilmektedir. Ayrıca özel durumlarda kullanılan Wifi yangın algılama sistemleri de yine Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri Anonim Şirketi tarafından tedarik edilebilmektedir.

  Yangın ve Gaz Algılama Sistemi

  Sistemler ve sistem elemanlarının tamamı LPCB, UL, FM, ULC, EN 54, VdS yahut GOST onaylı malzemelerdir. Montajları yapılan sistemlerin yine bakım ve servis işlemleri de Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri Anonim Şirketi tarafından yürütülmektedir. Tüm bakımlar tutanaklar ile kayıt altına alınmakta ve bir sonraki bakım tarihinde müşteriyle temasa geçilerek bakımlar yapılmaktadır.

  İstendiği takdirde yangın ve gaz algılama sistemleri için yurtiçi üreticilerden de ürün tedariği yapılmakta ve müşteri ihtiyaçları karşılanabilmektedir.

  Yangın Algılama Sistemleri

  Yangın Algılama Sistemi

  Yangın algılama sistemi anında yangından erken haberdar olunmasını sağlar. Erken müdahale olanaklarını devreye sokarak, can ve mal kayıplarını önler. 

  Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından yurt dışından temin edilen ve her ihtiyaca çözüm üretebilen yangın algılama ve ihbar sistemlerinin tamamı, EN 54 , VdS, FM, UL, ULC yahut LPCB onaylarına sahip ürünlerdir.

  Sistemler genel olarak, ana yangın algılama sistemi paneli, dedektörler, manuel butonlar, sirenler, flaşörler ve modüllerden oluşmaktadır. Herhangi bir mahalde çıkan yangın, olabilecek en erken sürede ana yangın paneline aktarılmakta ve noktasal olarak her mahal izlenebilmektedir. 

  İzlemenin yanında, kontrol modülleri takviyesiyle senaryoya uygun olarak çeşitli elemanlar kontrol edilebilir ve yangın daha başlangıç anında tespit edilerek söndürülür. Yangının erken algılanması, yapı ve binada oluşabilecek hasarı minimize ederek, can ve mal kayıplarını önler.

  Adresli yangın algılama ve ihbar sistemleri ve konvansiyonel yangın algılama ve ihbar sistemleri gibi sistemlerin yanında, bu sistemlere ait veya bu sistemlerin bir parçası olan;

   

  • Yangın Panelleri Grafik yazılımlar
  • Hava örneklemeli yangın algılama sistemleri
  • Hat tipi lineer yangın algılama sistemleri
  • Kıvılcım dedektörleri – spark dedektörler
  • Kanal tipi dedektörler
  • Alev dedektörleri

  gibi sistemler ve malzemeler de Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından tedarik edilebilmektedir.

  Patlama riski taşıyan mahallerde ve alanlarda, EX PROOF özellikte dedektör ve paneller de yine Evenos A.Ş ürün yelpazesinde mevcuttur. Ayrıca, kablo çekmenin zarar getirebileceği yahut kablo çekmeye izin verilmeyen mahallerde, WiFi teknolojisi ile çalışan kablosuz yangın algılama ve ihbar sistemleri de Evenos A.Ş. tarafından tedarik edilebilmektedir. Bu sistemlerde ana panelden dedektörlere ulaşan kablo yerine WiFi teknolojisi kullanılmaktadır.

  Bugün, yangın algılama sistemleri ve ihbar sistemleri teknolojik olarak çok ileri bir seviyeye gelmiştir. Müşteri ihtiyaçlarına en optimum çözümleri sunan Evenos A.Ş. ekibi, kurduğumuz tüm sistemlerin bakım ve servis hizmetlerini de tek elden vermektedir.

  Yangın alarm sistemi  kullanıldığı başlıca yerler, endüstriyel tesisler, ofis ve konut binaları, oteller, sağlık ve eğitim yapıları, tarihi bina ve alışveriş merkezleri, depo ve antrepolardır.

  Gaz Algılama Sistemleri

  Gaz Algılama Sistemi

  Yoğun gazlı ortamlarda tehlikeli gaz birikimleri, zehirlenme, patlama ve yangın çıkma durumlarına sebebiyet verebilir. Bu bakımdan, istenmeyen gazların algılanması ve gerekli panellere ihbar olarak düşürülmesi, hayati, önem taşımaktadır. 

  Gaz algılama dedektörü, zararlı gazların algılanmasını sağlamaktadır. Can ve mal kayıplarının önlenmesi ve işletmelerin sağlıklı bir biçimde devam edebilmesi adına üst düzey önem taşımaktadırlar. 

  Gaz algılama sistemleri, Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri Anonim Şirketi tarafından yurt dışı ve yurt içinden tedarik edilebilmekte ve müşteri ihtiyaçlarına göre en uygun çözümler müşteriye sunulabilmektedir. Tüm sistem ve ürünler uluslararası sertifikalara sahip ürünler olup, tasarımlar da yine uluslararası standart ve üretici manuelleri doğrultusunda yapılmaktadır.

  EN ÇOK KULLANILAN GAZ ALGILAMA DEDEKTÖR ÇEŞİTLERİ

  Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan ve kullanılan gaz dedektörü çeşitleri genel olarak;

  • Karbonmonoksit dedektörü
  • Doğalgaz dedektörü
  • LPG dedektörü

  ENDÜSTRİYEL ALANDA EN ÇOK KULLANILAN GAZ ALGILAMA DEDEKTÖRLERİ

  Endüstriyel alanlarda kullanılan gaz algılama dedektörü, doğalgaz dedektörü, CO2 dedektörü kategorilerinde ise;

  • Metan dedektörü,
  • Propan dedektörü
  • Aseton dedektörü
  • Hidrojen sülfür dedektörü
  • Hekzan dedektörü
  • Karbondioksit dedektörü
  • Nitrojen dioksit dedektörü
  • Nitrik oksit dedektörü
  • Kükürt dioksit dedektörü
  • Hidrojen sülfür dedektörü
  • Amonyak dedektörü gibi tehlikeli gaz dedektörü kullanımları sıkça görülmektedir.

  Gaz algılama dedektörü, alarm dedektör çeşitleri, doğalgaz dedektörü CO2 dedektörü, gaz kaçağı dedektörleri gibi çeşitleri bulunan bu sistemler her gaza özel olarak üretilmekte ve ayarlanmaktadırlar, çünkü her gazın limit patlama değerleri farklılık göstermektedir.

  Gaz algılama dedektörü sistemleri genel olarak;

  • Algılama paneli
  • Alarmlı gaz dedektörü
  • Gaz algılama dedektörü
  • Sesli ışıklı uyarı düzenekleri
  • Otomatik olarak çalışan gaz kesme ventilinden oluşmaktadır.

  İstenildiği takdirde kontrol panosu ana yangın algılama ve ihbar panelinden de izlenebilmektedir. Gaz ölçümleri 0-100 LEL arası, infrared sensörler ile yapılabilmektedir.

  Yangın ve Gaz Algılama Sistemleri Bakım ve Servisi

  Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. Gaz Algılama Sistemleri ve diğer tüm yangın söndürme sistemlerinin, kurulum, onarım, bakım ve servis işlemlerini yapmaktadır. Binalara kurulacak olan Gaz Algılama sistemlerinin tasarım ve uygulaması da yine Evenos personelleri tarafından yapılır. Kurulan Gaz Algılama Sistemleri mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Evenos tarafından kurulumu yapılan, periyodik test ve bakım gerektiren bu sistemler ve cihazlar bina sahibi veya yöneticisi gözetiminde belirli aralıklarda Evenos personelleri tarafından test ve bakıma tabi tutulmalıdır. 

  Bakım ve servis işlemleri düzenli olarak yapıldığında sistemlerin sorunsuz çalışması da güvence altına alınır. Gaz Algılama Sistemlerinin tamamına Evenos A.Ş.’nin uzman personelleri tarafından hem kurulum hem de bakım hizmeti verilmektedir. Gerekli kontroller yılda 1, 2, ve 4 defa olmak üzere mutlaka yapılmalıdır. Yapılan bakım işlemleri ile performans testleri ve bir sistemin ne kadar zamanda ve hangi güçte çalışacağı da saptanarak eğer varsa gerekli aksaklıklar düzeltilebilmektedir. 

  Bakım ve servis işlemleri doğru şekilde ve uzman kişiler tarafından yapılmadığında, olası bir yangın durumunda sistemler görevlerini yerine getiremeyebilir. Bu da yangın esnasında mal ve can kaybına neden olabilir. Bu nedenle bütün yangın güvenlik sistemlerinin mutlaka Evenos A.Ş. tarafından gerekli kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Gaz Algılama Sistemleri ve diğer tüm yangın söndürme sistemlerinin kurulumu, bakımları ve servis işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için 0216 349 00 49 numaralı telefondan ya da aşağıdaki formdan bize ulaşabilirsiniz.