Referanslarımızdan Bazıları

Elektrik panoları, makine panoları, makine kontrol üniteleri ve diğer küçükçapta mahallerin korumasında en etkili sistem olan mikro söndürme sistemleri – panel içi söndürme sistemleri çeşitlerinin tamamı, Evenos A.Ş. tarafından yurtdışından ithal edilmektedir.

Sistemler; TPED direktiflerine uygun üretilmiş silindirler, tubing – algılama elemanı, hat sonlandırma aparatı, manometre ve söndürücü ajandan oluşmaktadır.

Panel İçi Söndürme Sistemleri

Silindir ve tubing boyunca 11 bar basınç altında bekleyen söndürücü gaz, tubing yani algılama elemanının ısıyı hissettiği yerden kopmasıyla ortama boşalır ve yangını tam çıktığı noktada söndürür. Birden fazla panonun korunmasında kullanılabildikleri gibi, tek bir pano koruması için de tasarlanmaları mümkündür. Az miktarda söndürücü ajan kullanılması ve yangının kaynağına direkt etki etmesi nedeniyle, mikro – pano için söndürme sistemleri, Panel içi söndürme sistemleri günümüzde oldukça tercih sebebi söndürme sistemlerindendir.

Pano içi – mikro söndürme sistemlerinde kullanılan silindir boyutları 1 , 2 , 4 , 6 litre olabilmektedir. Tubing boyu ise standart ve üretici manuellerinin izin verdiği aralıklarda kullanılabilmektedirler.

Sistemde kullanılan gaz ve malzemelerin tamamı FM, UL, GOST veya VdS onaylarına sahip, birinci sınıf kalitede malzemelerdir.

Çalışma prensibi, silindir ucunda 11 bar altında basınçlandırılmış bulunan tubing dedektörün, ısı ile patlaması ve söndürücü ajanı pano içine boşaltması esasına dayanır. Hat sonunda bulunan manometre aracılığı ile, sistemin hala aktif olup olmadığı, boşalıp boşalmadığı yahut efektifliği kontrol edilebilir. Gaz boşalması durumunda ise panel içi söndürme sistemleri  2 iş günü içinde doldurularak müşterilere teslim edilmektedir. Söndürücü ajan olarak genelde FM200 gazı kullanılabildiği gibi, CO2 gazı yahut kuru kimyasal toz da söndürücü ajan olarak kullanılabilir.

Panel İçi Söndürme Sistemleri

Özellikle ayrı bir yangın zonunda bulunması gereken elektrik panosu gibi malzemelerin korunması için önemli sistemlerdir. Bunlar dışında UPS üniteleri, CNC panoları, elektrik panoları, arşiv rafları, taşıt vagonları, makine daireleri gibi alanlarda kullanımı yaygındır.

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından montajı yapılan, panel içi söndürme sistemleri, mikro söndürme sistemlerinin – pano içi söndürme sistemlerinin bakım, yeniden dolum, onarım ve test işlemleri de, yine Evenos A.Ş. yetkili personeli tarafından yapılmaktadır.

Devreye alımdan sonra müşterilerimize panel içi söndürme sistemleri ile alakalı kullanım ve gözlem talimatları da ayrıca verilmektedir.

Sistemin Diğer Kullanım Alanları

  • Otobüs, kamyon vb gibi ağır taşıtların motor kısımları
  • Rüzgar Türbinleri
  • Gemi makine daireleri
  • GSM Baz istasyonları
  • Arşiv raf araları
  • Banka ATM’leri
  • Bilgisayar sistemleri
  • Metro ve tren vagonları
  • Yükseltilmiş döşeme ve asma tavan araları

Panel İçi Söndürme Sistemleri Bakım ve Servisi

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. Panel İçi Söndürme Sistemleri ve diğer tüm yangın söndürme sistemlerinin, kurulum, onarım, bakım ve servis işlemlerini yapmaktadır. Binalara kurulacak olan Panel İçi Söndürme sistemlerinin tasarım ve uygulaması da yine Evenos personelleri tarafından yapılır. Kurulan Panel İçi Söndürme Sistemleri mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Evenos tarafından kurulumu yapılan, periyodik test ve bakım gerektiren bu sistemler ve cihazlar bina sahibi veya yöneticisi gözetiminde belirli aralıklarda Evenos personelleri tarafından test ve bakıma tabi tutulmalıdır. Bakım ve servis işlemleri düzenli olarak yapıldığında sistemlerin sorunsuz çalışması da güvence altına alınır. Panel İçi Söndürme Sistemlerinin tamamına Evenos A.Ş.’nin uzman personelleri tarafından hem kurulum hem de bakım hizmeti verilmektedir. Gerekli kontroller yılda 1, 2, ve 4 defa olmak üzere mutlaka yapılmalıdır. Yapılan bakım işlemleri ile performans testleri ve bir sistemin ne kadar zamanda ve hangi güçte çalışacağı da saptanarak eğer varsa gerekli aksaklıklar düzeltilebilmektedir. Bakım ve servis işlemleri doğru şekilde ve uzman kişiler tarafından yapılmadığında, olası bir yangın durumunda sistemler görevlerini yerine getiremeyebilir. Bu da yangın esnasında mal ve can kaybına neden olabilir. Bu nedenle bütün yangın güvenlik sistemlerinin mutlaka Evenos A.Ş. tarafından gerekli kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Panel İçi Söndürme Sistemleri ve diğer tüm yangın söndürme sistemlerinin kurulumu, bakımları ve servis işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için 0216 349 00 49 numaralı telefondan ya da aşağıdaki formdan bize ulaşabilirsiniz.