fm 200 gazlı söndürme sistemi

FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan temiz gazlı söndürme sistemlerinden olan FM200 söndürme sistemleri, insan sağlığına zararı olmaması ve efektif söndürme performansı ile bir çok yerde tercih sebebidir. İçerisinde bulunan HFC 227-ea söndürücü ajanı ile söndürme işlemini gerçekleştiren FM200 söndürme sistemleri, çevre dostu olmasıyla da bu gün bir çok merkezde kullanılmakta ve tercih edilmektedirler. FM200 sistemleri, halon gazının söndürme sistemlerinde yasaklanmasından sonra, alternatif olarak en çok kullanılan temiz gazlı söndürme sistemi olmuştur. Evenos A.Ş. tarafından EN 15004 standartları doğrultusunda tasarımı ve projelendirmesi yapılan FM200 gazlı söndürme sistemleri, şartname ve yerel yönetmelikler doğrultusunda, istenildiği takdirde NFPA2001 ve özel şartnameler doğrultusunda da tasarlanabilmektedir. Gaz miktarları, nozul ve silindir yerleşim kuralları, tesisat ebadı gibi teknik açıdan önem arz eden özellikler de yine bu standartlar doğrultusunda yapılmaktadır. Yoğun mühendislik bilgisi gerektiren FM200 gazlı söndürme sistemlerinin tüm elemanları FM, UL, GOST, VdS, LPCB gibi onaylara sahiptir. Sistemler yine sistem bazında da uluslararası onaylara sahip birinci sınıf kalitede sistemlerdir. Sistem silindirleri TPED direktiflerine uygun ve π damgalıdır.

Tüm tasarım ve hidrolik hesaplamalar, üretici firmanın onaylı hidrolik hesap programları ile yapılmaktadır. Sistem optimizasyonlarını maksimize etmek amacıyla, 25, 42 ve 60 barlık sistemler tedarik edilebilmektedir, yönlendirme vanalı sistemler ise yine proje bazlı olarak tedarik edilebilmektedir. Sistemler boşaldıktan ve yangın söndürüldükten sonra artık gaz, kolayca mahalden temizlenebilir ve atık madde bırakmaz. Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri, tasarım, projelendirme, montaj, uygulama, devreye alma, bakım ve servis işlemlerini tek elden gerçekleştirmekte, ve müşterileri için en uygun çözümleri sunmaktadır.

FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri

İstenildiği ve talep geldiği takdirde, boşalan FM200 sistemlerinin dolumu da yine UL onaylı dolum tesislerimizde yapılmaktadır. Özellikle kat elektrik odaları, ana elektrik odaları (OG odaları, AG odaları vs.), trafo odaları, jeneratör odaları, UPS odaları gibi elektriksel mahallerde kendine kullanım alanı bulan FM200 temiz gazı söndürme sistemleri, ayrıca müzeler, arşivler, Server odaları, gibi su ile söndürmenin yapılamayacağı yahut zarar vereceği mahallerde de kendine kullanım alanı bulmuştur. Tüm sistem bakımları da yine Evenos A.Ş. tarafından düzenli periyodik aralıklarla yapılmaktadır.