Sulu Söndürme Sistemi

Sulu Sprinkler söndürme sistemleri yahut yağmurlama sistemi, oluşabilecek bir yangın sırasında, yangının söndürülmesi bakımından en çok kullanılan ve tercih edilen sistemlerdir. Mahal özellikleri ve uygulanabilirlik esasları elverdiği sürece, bu tür sulu yangın söndürme sistemleri yangının yayılmasının önlenmesinde ve söndürülmesinde en etkili sistemlerin başında gelmektedir. Sulu Söndürme Sistemleri çeşitlerinden olan sulu sprinkler sistemi, yangın esnasında en hızlı müdahaleyi gerçekleştiren sistemdir. Sprinkler söndürme sistemleri, yangın algılandığında devreye girerek su püskürtme kanallarından ortama su püskürterek yangına müdahale eden bir sistemdir. Yangına nında su ile müdahale ederek, alevleri söndürür ve yangının büyümesini ve yayılmasını engeller.

Sulu söndürme sistemlerinde uygulama alanlarına göre farklı boşaltma ekipmanları kullanılır. Bu çeşitli sistemler, sprinklerler, nozullar, monitörler ve yangın dolapları gibi ekipmanlardır. Bu sistem yangından korunmak için kullanılan su dağıtım tesisatına göre tasarlanır. Islak borulu baskın sistem ya da ön tepkili sistem olarak kurulabilen bu sistemlerden hangisinin kurulacağı tasarıma göre tercih edilir.

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri, bünyesinde bulundurduğu Amerika ve Almanya’dan ithal hidrolik hesap programlarıyla, tüm sulu söndürme sistemi yahut yağmurlama sistemi, tasarımlarını ve projelendirmelerini mühendislik departmanı bünyesinde yapmakta ve müşterilerine uygulanabilirlik ve maliyet efektifliği bakımından özellikle endüstriyel yangın söndürme sistemleri için optimal çözümler sunmaktadır.

SULU SÖNDÜRME SİSTEMLERİ ONAYLARI

Evenos A.Ş. tarafından temin edilen ve uygulamaları yapılan; B sınıfı, D sınıfı ve E sınıfı yangınlar harici kullanımı en yaygın olan sulu söndürme sistemleri çeşidi sulu sprinkler sistemleridir.

Endüstriyel sulu yangın söndürme sistemleri malzemelerinin tamamı, birinci sınıf kalitede malzemelerden üretilmiştir. Evenos A.Ş. olarak sulu söndürme sistemleri üretiminde öncelik daime güvenliktir. Bu nedenle cihazların tamamı en kaliteli malzemelerle üretilmektedir.

Yangın söndürme sistemleri tümü FM onayı, UL listesi, VDS onayı, LPCB onayı gibi uluslararası onaylara sahiptir.

Evenos A.Ş. bünyesinde bulunan hidrolik hesap programları da yine FM onayı, UL listesi ve VdS onaylarına sahiptir ve endüstriyel yangın söndürme sistemleri için optimal çözümler sunmaktadır.

Sulu Söndürme Sistemleri

SULU SÖNDÜRME SİSTEMİ VE YAĞMURLAMA SİSTEMİ ÜRÜNLERİ

 • Yangın Pompa Grubu
 • Yangın Su Deposu
 • Yangın Dolapları
 • İtfaiye Su Alma Ağızı
 • Sprinkler Sistemi
 • İtfaiye Su Verme Ağızı
 • Hidrant Sistemi
 • Pre action söndürme sistemi
 • Water Mist – Su Sisi söndürme sistemleri

gibi sistemler de Evenos A.Ş. deneyimli mühendislik kadroları tarafından projelendirilmektedir.

HANGİ SULU SÖNDÜRME SİSTEMİ NEREDE KULLANILIR?

Her çeşit sulu söndürme sistemi Evenos A.Ş. saha ekibi tarafından ilgili sahalara, uluslararası standartlara bağlı olmak koşuluyla endüstriyel yangın söndürme sistemlerine monte edilmektedir.

Endüstriyel yangın söndürme için, ortam şartları ve uygulama koşullarına göre, sistemler ıslak borulu, kuru borulu baskın tip ve pre action tip seçilebilmektedir. Sulu söndürme sistemleri seçilirken kullanılacağı alana en uygun olan yangın söndürme sistemi seçilmelidir.

Tüm uygulanabilirlik ve maliyet koşullarını da göz önünde bulunduran Evenos A.Ş. mühendisleri, müşterileri için en uygun sistemi seçmekte ve projelendirmeleri bu doğrultuda yapmaktadır.

Sulu yangın söndürme sistemleri sistem kurulumlarından sonra, sistemlerin efektifliğinin maksimum düzeyde kalabilmesi ve ileride çıkabilecek yangınlara müdahale olanaklarının sürekli olarak var olması için, bakım işlemleri olmazsa olmazlardandır. Deneyimli Evenos A.Ş. elemanları tarafından standartlara uygun şekilde yapılan periyodik kontrollerde, müşterilerin sulu söndürme sistemleri efektifliği garanti altına alınmakta ve müşteriler bu konuda bilgilendirilmektedir.

Tüm sulu yangın söndürme sistem tasarımlarında NFPA13 ve TS EN 12845 standartları baz alınmakta, bakım safhası için ise NFPA25 (NFPA Test And Maintenance, Inspection) standartları gözetilmektedir. Ayrıca söndürme sistemlerinin tasarımı için uygunsa eğer TS EN 12845 belgesi, yangın dolabı için TS EN 671 standart belgesi olması yeterlidir. Bu nedenle, sistemin tasarımıi kurulumu, testleri, bakımı ve onarımları Evenos A.Ş gibi yangın konusunda bilgili ve uzman ekibe sahip firma tarafından yapılmalıdır.

SULU SÖNDÜRME SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI VE ÖZELLİKLERİ

Sprinkler sisteminin çalışma şeklini öğrenmek için sprinkler sistemi nasıl çalışır sorusunu sormak gerekir. Yağmurlama sistemi olarak da adlandırılan ve sulu yangın söndürme sistemi olan sprinkler sulama sistemi endüstriyel yangın söndürme sistemleri arasında birinci sırada yer alır. Sulu söndürme sistemleri, suyla reaksiyona giren su ile yayılan malzemelerin, suyun zarar verebileceği değerli eşyaların (mekanik aksamların, server odaları, kağıt ve yazma eserler vb.) bulunmadığı ortamlarda yangından korunmak amacıyla kullanılırlar. Sulu söndürme sistemlerinin bazı avantajları ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

 • En fazla işlevselliğe sahip sulu söndürme sistemidir.
 • Sprikler sistemi fiyatları, niteliklerine göre değişmektedir.  
 • Özelliklerine göre sprinkler sistemi hesabı yapılmaktadır.
 • Kullanılan ham madde ve kullanılacak kaliteye göre yangın sprinkler fiyatları değişiklik göstermektedir.
 • Sistem alınmadan önce araştırma yapılmalı ve kullanılacak yere en uygun sprinkler sulu söndürme sistemi tercih edilmelidir.
 • Depo söndürme, oda söndürme gibi hızlı müdahale gerektiren anlarda öncelikli olarak tercih edilir.
 • Sulu söndürme sistemi fiyatları ve sprinkler sistemi fiyatları firmalara göre ve ürünün kalitesine göre değişmektedir.

Özet
Tarih
Sayfa
Sulu Söndürme Sistemleri
Puan
51star1star1star1star1star