Referanslarımızdan Bazıları

  Formu Doldurunuz

  Sulu Sprinkler söndürme sistemleri diğer adıyla yağmurlama sistemidir. Sulu söndürme sistemleri, oluşabilecek bir yangın sırasında, yangının söndürülmesi bakımından en çok kullanılan ve tercih edilen sistemlerdir. 

  Mahal özellikleri ve uygulanabilirlik esasları elverdiği sürece, sulu yangın söndürme sistemleri, yangının yayılmasını önlerler. Bu sistemler, yangının söndürülmesinde en etkili sistemlerin başında geliyor. Sulu Söndürme Sistemleri içerisinde yer alan sulu sprinkler sistemi, yangın esnasında en hızlı müdahaleyi gerçekleştiren sistemdir. Sprinkler söndürme sistemleri, yangın algılandığında devreye girerler. Devreye girdiği anda püskürtme kanallarından ortama su püskürterek yangına müdahale eden bir sistemdir. Yangın anında su ile müdahale ederek, alevleri söndürür ve yangının büyümesini ve yayılmasını engeller.

  Sulu söndürme sistemlerinde uygulama alanlarına göre farklı boşaltma ekipmanları kullanılır. Bu ekipmanlar, sprinkler, nozullar, monitörler ve yangın dolapları gibi ekipmanlardır. Bu sistem yangından korunmak için kullanılan su dağıtım tesisatına göre tasarlanır. Islak borulu baskın sistem ya da ön tepkili sistem olarak kurulabilen bu sistemlerden hangisinin kurulacağı tasarıma  ve ihtiyaca göre tercih edilir.

  Sulu Söndürme Sistemi

  Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri kurulumu yapılırken bünyesinde bulundurduğu Amerika ve Almanya’dan ithal hidrolik hesap programlarını kullanır. Tüm sulu söndürme sistemi yahut yağmurlama sistemi, tasarımlarını ve projelendirmelerini mühendislik departmanı bünyesinde yapar. Müşterilerine uygulanabilirlik ve maliyet efektifliği bakımından özellikle endüstriyel yangın söndürme sistemleri için optimal çözümler sunar.

  SULU SÖNDÜRME SİSTEMLERİ ONAYLARI

  Evenos A.Ş. tarafından temin edilen ve uygulamaları yapılan; B sınıfı, D sınıfı ve E sınıfı yangınlar harici kullanımı en yaygın olan sulu söndürme sistemleri çeşidi sulu sprinkler sistemleridir.

  Endüstriyel sulu yangın söndürme sistemleri malzemelerinin tamamı, birinci sınıf kalitede malzemelerden üretilmiştir. Evenos A.Ş. olarak sulu söndürme sistemleri üretiminde öncelik daima güvenliktir. Bu nedenle cihazların tamamı en kaliteli malzemelerle üretilmektedir.

  Yangın söndürme sistemleri tümü FM onayı, UL listesi, VDS onayı, LPCB onayı gibi uluslararası onaylara sahiptir.

  Evenos A.Ş. bünyesinde bulunan hidrolik hesap programları da yine FM onayı, UL listesi ve VdS onaylarına sahiptir ve endüstriyel yangın söndürme sistemleri için optimal çözümler sunmaktadır.

  Sulu Söndürme Sistemleri

  SULU SÖNDÜRME SİSTEMİ VE YAĞMURLAMA SİSTEMİ ÜRÜNLERİ

  • Yangın Pompa Grubu
  • Yangın Su Deposu
  • Yangın Dolapları
  • İtfaiye Su Alma Ağzı
  • Sprinkler Sistemi
  • İtfaiye Su Verme Ağzı
  • Hidrant Sistemi
  • Preaction söndürme sistemi
  • Water Mist – Su Sisi söndürme sistemleri

  gibi sistemler de Evenos A.Ş. deneyimli mühendislik kadroları tarafından projelendirilmektedir.

  HANGİ SULU SÖNDÜRME SİSTEMİ NEREDE KULLANILIR?

  Her çeşit sulu söndürme sistemi Evenos A.Ş. saha ekibi tarafından ilgili sahalara, uluslararası standartlara bağlı olmak koşuluyla endüstriyel yangın söndürme sistemlerine monte edilmektedir.

  Endüstriyel yangın söndürme için, ortam şartları ve uygulama koşullarına göre, sistemler ıslak borulu, kuru borulu baskın tip ve preaction tip seçilebilmektedir. Sulu söndürme sistemleri seçilirken kullanılacağı alana en uygun olan yangın söndürme sistemi seçilmelidir.

  Tüm uygulanabilirlik ve maliyet koşullarını da göz önünde bulunduran Evenos A.Ş. mühendisleri, müşterileri için en uygun sistemi seçmekte ve projelendirmeleri bu doğrultuda yapmaktadır.

  Sulu yangın söndürme sistemleri sistem kurulumlarından sonra mutlaka bakım yapılmalıdır. Bakımın amacaı, sistemlerin efektifliğinin maksimum düzeyde kalabilmesi ve ileride çıkabilecek yangınlara müdahale olanaklarının sürekli olarak var olmasıdır. Deneyimli Evenos A.Ş. elemanları tarafından standartlara uygun şekilde yapılan periyodik kontrollerde, müşterilerin sulu söndürme sistemleri efektifliği garanti altına alınmakta ve müşteriler bu konuda bilgilendirilir.

  Tüm sulu yangın söndürme sistem tasarımlarında NFPA13 ve TS EN 12845 standartları baz alınmakta, bakım safhası için ise NFPA25 (NFPA Test And Maintenance, Inspection) standartları gözetilmektedir. Ayrıca söndürme sistemlerinin tasarımı için uygunsa eğer TS EN 12845 belgesi, yangın dolabı için TS EN 671 standart belgesi olması yeterlidir. Bu nedenle, sistemin tasarımı, kurulumu, testleri, bakımı ve onarımları Evenos A.Ş gibi yangın konusunda bilgili ve uzman ekibe sahip firma tarafından yapılmalıdır.

  SULU SÖNDÜRME SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI VE ÖZELLİKLERİ

  Sprinkler sisteminin çalışma şeklini öğrenmek için sprinkler sistemi nasıl çalışır sorusunu sormak gerekir. Yağmurlama sistemi olarak da adlandırılan sprinkler sulama sistemi endüstriyel yangın söndürme sistemleri arasında birinci sırada yer alır. Sprinkler sistemler, suyla reaksiyona giren, su ile yayılan malzemelerin, suyun zarar verebileceği değerli eşyaların (mekanik aksamların, server odaları, kağıt ve yazma eserler vb.) bulunmadığı ortamlarda yangından korunmak amacıyla kullanılırlar. Sulu söndürme sistemlerinin bazı avantajları ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

  • En fazla işlevselliğe sahip sulu söndürme sistemidir.
  • Sprinkler sistemi fiyatları, niteliklerine göre değişmektedir.  
  • Özelliklerine göre sprinkler sistemi hesabı yapılmaktadır.
  • Kullanılan ham madde ve kullanılacak kaliteye göre yangın sprinkler fiyatları değişiklik göstermektedir.
  • Sistem alınmadan önce araştırma yapılmalı ve kullanılacak yere en uygun sprinkler sulu söndürme sistemi tercih edilmelidir.
  • Depo söndürme, oda söndürme gibi hızlı müdahale gerektiren anlarda öncelikli olarak tercih edilir.
  • Sulu söndürme sistemi fiyatları ve sprinkler sistemi fiyatları firmalara göre ve ürünün kalitesine göre değişmektedir.

  SULU SÖNDÜRME SİSTEMLERİ BAKIM VE SERVİSİ

  Evenos Yangın Söndürme Sistemleri A.Ş., sulu söndürme sistemleri ve diğer tüm yangın söndürme sistemlerinin, kurulum, onarım, bakım ve servis işlemlerini yapmaktadır. Binalara kurulacak olan sulu söndürme sistemlerinin tasarım ve uygulaması da yine Evenos personelleri tarafından yapılır. 

  Kurulan sulu söndürme sistemleri mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Evenos tarafından kurulumu yapılan, periyodik test ve bakım gerektiren bu sistemler ve cihazlar bina sahibi veya yöneticisi gözetiminde belirli aralıklarda Evenos personelleri tarafından test ve bakıma tabi tutulmalıdır. Bakım ve servis işlemleri düzenli olarak yapıldığında sistemlerin sorunsuz çalışması da güvence altına alınır. Sulu söndürme sistemlerinin tamamına Evenos A.Ş.’nin uzman personelleri tarafından hem kurulum hem de bakım hizmeti verilmektedir. Gerekli kontroller yılda 1, 2, ve 4 defa olmak üzere mutlaka yapılmalıdır. Yapılan bakım işlemleri ile performans testleri ve bir sistemin ne kadar zamanda ve hangi güçte çalışacağı da saptanarak eğer varsa gerekli aksaklıklar düzeltilir.

  Bakım ve servis işlemleri doğru şekilde ve uzman kişiler tarafından yapılmadığında, olası bir yangın durumunda sistemler görevlerini yerine getiremeyebilir. Bu da yangın esnasında mal ve can kaybına neden olabilir. Bu nedenle bütün yangın güvenlik sistemlerinin mutlaka Evenos A.Ş. tarafından gerekli kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Sulu söndürme sistemleri ve diğer tüm yangın söndürme sistemlerinin kurulumu, bakımları ve servis işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için 0216 349 00 49 numaralı telefondan ya da aşağıdaki formdan bize ulaşabilirsiniz.

  Sulu söndürme sistemleri

  SPRINKLER SÖNDÜRME SISTEMLERI 

  Yangını oluşturan 3 ana etken vardır. Bunlar; ısı, oksijen ve yanıcı malzemedir. Yangının hızlı ve kalıcı olarak söndürülmesi için bu üç etkenden birinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. En hızlı yapılacak işlem ortam ısısının düşürülmesi yani yangının söndürülmesidir. 

  Yangın söndürme işlemleri içerisinde en eski ve en sık kullanılan sistem, sprinkler yangın söndürme sistemleridir. Sulu söndürme sistemi olan sprinkler söndürme sistemi ortamı hızlı bir şekilde soğutur ve yangını söndürür. Sulu sprinkler sistem, yangın söndürme sistemleri içerisinde en etkili ve güvenilir yöntemdir. Bu nedenle güvenilir ve tecrübeli bir firma tarafından üretilip kurulması gerekmektedir.

  Projelendirme, tasarım, danışmanlık, uygulama, süpervizörlük ve kontratlı bakım işlemleri Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tecrübeli personeli tarafından yapılır. Yağmurlama sistemi olarak da bilinen bu sistemler, Amerika ve Avrupa’dan ithal edilmekte olup, tüm sistem elemanları FM, UL, VdS, LPCB gibi uluslararası onaya sahiptir.

  Sulu yangın söndürme sistemleri yahut Sprinkler Söndürme Sistemleri, uygulama yapılacak sahanın teknik açıdan uyumuna ve maliyet optimizasyonuna göre aşağıda belirtilen 4 gruba ayrılmaktadır;

  • Islak borulu sprinkler söndürme sistemleri (ıslak borulu)
  • Kuru borulu sprinkler sistemleri
  • Deluge tip – Baskın tip sprinkler sistemleri
  • Pre action – Ön tepkimeli sprinkler sistemleri

  Islak borulu sprinkler sistemlerinde su, tesisat içinde basınçlı halde bulunmakta ve sprinkler başlığı aktive olduğunda söndürme ajanı olan su mahale boşalmaktadır. Kuru borulu sprinkler sistemlerinde su, kuru alarm vanasının gerisinde beklemekte ve geri kalan tesisat basınçlı hava ile doludur. Mahaldeki sprinkler aktive olduğunda öncelikle tesisat içindeki basınçlı hava boşalmakta, daha sonra basınçlı havanın boşalmasıyla açılan kuru alarm vanası ile söndürme ajanı olan su tesisat boyunca ilerlemekte ve mahale boşalmaktadır. Deluge (baskın) tip sistemlerde algılama sisteminden gelen sinyal beklenmekte ve su mahale bu sayede boşalmakta, pre action (ön tepkimeli) sistemlerde ise hem sprinkler aktivasyonu hem de algılamadan gelen sinyal ile söndürme ajanı mahale boşalmaktadır.

  Sprinkler Söndürme Sistemleri Kullanım Amacı Nedir?

  Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri ürünlerinden biri olan sulu sprinkler söndürme sistemlerinin amacı yangına erken müdahale edilerek yangının erkenden kontrol altına alınmasını ve hızlı bir şekilde söndürülmesini sağlamaktır. Bu amaçla belirlenen ve olabilecek en kısa süre içerisinde sistemin geçtiği alan üzerine belirlenen miktarda su boşaltılır.

  Sprinkler sistemi; sprinkler başlıkları, borular, bağlantı parçaları ve askılar, tesisat kontrol vanaları, alarm zilleri, akış göstergeleri, yangın pompaları gibi elemanlardan meydana gelir. Diğer sistemlerle entegre şekilde çalışabilen sprinkler sistemler, bina içerisinde alarm verilerek hazırda bulunan farklı acil durum fonksiyonlarının da aktifleşmesini sağlarlar. Sulu Sprinkler sistemler ülkemizde bazı yasal mevduatlarla zorunlu hale getirilmiştir. ‘’Binaların Yangından Korunması’’ yönetmeliği ile bu sistemler ve entegre halinde çalıştığı diğer sistemler uygulanma türleri ve alanlarına bağlı olarak bazı yapılarda kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Sulu söndürme sistemleri ile ilgili olarak bu yönetmelikte en çok dikkat çeken ve dikkat edilmesi gereken konu tasarımın TS EN 12845 standardına göre yapılması gerekliliğidir. Evenos A.Ş. ürünlerinin tamamı gerekli bütün standartlara uygun şekilde üretilmekte ve kullanılmaktadır.

  Bunun yanı sıra, ‘’Binaların Yangından Korunması’’ yönetmeliğinde yer alan “Tasarımcılar tarafından, bu Yönetmelikte hakkında yeterli hüküm bulunmayan hususlarda ve metro, marina, helikopter pisti, tünel, stadyum, havalimanı ve benzeri kullanım alanlarının yangından korunmasında Türk Standartları, bu standartların olmaması hâlinde ise Avrupa Standartları esas alınır. Türk veya Avrupa standartlarında düzenlenmeyen hususlarda, uluslararası geçerliliği kabul edilen standartlar da kullanılabilir.” maddesi uyarınca gerekli görülmesi halinde sprinkler sistemi tasarımında uluslararası alanda kabul görmüş standartlar dikkate alınabilir.

  Evenos A.Ş. tarafından kullanımı önerilen sulu sprinkler sistemlerinin tasarımında en önemli nokta tasarım kriterlerinin belirlenmesidir. Bu durumda ilk yapılması gereken öncelikle sistemlerin enrede kullanılacağının tespitidir. Ardından ise yangına karşı güvence altına alınacak yerin tehlike sınıfı belirlenmelidir. Daha sonra sprinkler sistemi tasarımında izlenmesi gereken adımlar sırasıyla;

  • Tehlike sınıfının belirlenme
  • Sistem tipinin seçilmesi
  • Su ihtiyacının belirlenmesi
  • Sprinkler tiplerinin belirlenmesi
  • Borulama esaslarının belirlenmesi
  • Hidrolik analizin yapılması
  • Boru askılama detaylarının belirlenmesi.

  Sprinkler tipi belirlenirken dikkat edilmesi gereken diğer detaylar ise;

  • binanın kullanım amacı
  • iklim koşulları
  • binaya özel koşullar
  • belirleyici unsurlar olarak dikkate alınmalıdır.
  yangın pompası

  YANGIN POMPALARI 

  Yangın güvenlik sistemleri su beslemelerinde kullanılan tüm yangın pompalarının kurulumu, deneyimli ve bu konuda sertifika sahibi Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri personeli tarafından, “NFPA20  Standard for the Installation of Stationary Pumps for Fire Protection”  ve TS EN 12845 standartları doğrultusunda yapılmaktadır.

  Temin ettiğimiz yangın pompaları FM onaylı ve UL listeli pompalar olup, müşteri ihtiyacına ve şartnamelere göre, gerektiğinde VdS onaylı pompalar da temin edilip, montajı gerçekleştirilmektedir.

  Kurulumunu yaptığımız bazı yangın pompası tipleri;

  • Dikey hat tipi yangın pompaları
  • Yatay bölünebilir gövdeli yangın pompaları
  • Sondan emişli yangın pompaları
  • Dik türbin tip yangın pompaları

  Yangın güvenlik sistemleri için hayati öneme sahip yangın pompa grupları, 2 adet asıl ve bir adet jockey pompadan oluşmaktadır. İstenildiği takdirde, ana pompalar elektrikli veyahut dizel tip seçilebilmektedir. Birden fazla pompa olması durumunda, kapasitenin en az %50’si yedeklenmektedir.

  Yangın Pompaları

  Temin edilen pompa kapasiteleri, Evenos mühendisleri tarafından yapılan hidrolik hesaplarla ve projelerle belirlenmektedir. 100 GPM ile 5000 GPM arasında pompa kapasitelerini ihtiyaçlar doğrultusunda yurt içi ve yurt dışından temin edebilen Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri, sistem kurulumlarından sonra periyodik olarak pompa grupları bakım işlemlerini de kendi bünyesindeki deneyimli saha personeli ile gerçekleştirilir.

  Geleneksel sulu söndürme sistemleri yangın pompa gruplarının yanında, firmamız tarafından anahtar teslim çözümleri üretilen Water Mist – Su Sisi söndürme sistemleri pompaları da yine yüksek basınçlarda firmamız tarafından, standartlar ve üretici manuelleri doğrultusunda temin edilebilmekte ve kurulumu yapılmaktadır. Bu tür sistemlerle alakalı pompalar, yüksek basınçlarda düşük debileri tedarik edebilmekte ve suyu pülverize hale getirerek, yangın söndürülmesi için maksimum verim elde edebilmektedirler. Yine bu tür pompaların bakımları da Evenos A.Ş. tarafından periyodik olarak gerçekleştirilmektedir.

  Yangın Pompaları Çalışma Prensibi

  Yangın pompalarının çalışma prensibi su temin etme amacıyla kullanılan santrifüj pompalar ile aynıdır. Yangın pompaları genellikle acil durumlarda kullanılması nedeniyle genel ve günlük kullanıma uygun pompalara göre daha fazla detaya sahip olarak üretilmektedir. Bunun nedeni acil durumlarda güvenli ve sorunsuz çalışmasına ihtiyaç olmasıdır. Genel amaç ile kullanılan su pompaları yapacakları işin durumuna göre tasarlanıp imal edilirler. Yangın pompası ise, üst düzey güvenlik ihtiyacı göz önüne alınarak ve net çıkış basınç değeri sağlamak amacıyla tasarlanır ve üretilir. 

  Santrifüj pompalar, sağlayacağı hidrolik değerler ve çalışma koşullarına uygunluğu sebebi ile yangın sistemlerinde kullanılabilecek tek pompa türüdür. Yangın pompaları, içerisinde bulunan çark ya da çarkların, motor tahriki ile milleri ekseninde döner hareketle suya kazandırdığı santrifüj kuvvet sayesinde etki ettiği suya salyangoz gövde formu içerisinde basınç kazandırır. Pompa içerisinde basınçlandırılmış su, salyangoz gövde formunu takip ederek salyangoz gövde çıkış ağzından tesisata transfer olur. Bu sebeple yangın pompaları, basınç kazandırdığı suyu gerekli olan noktalara transferini sağlayan çeşitli yapılardaki temel hidrolik makinalardır.

  Yangın Pompası Tipleri

  Farklı tiplerde ve modellerde yangın pompaları mevcuttur. Bu pompalar kullanımlarına en uygun olacak şekilde sistemlere entegre edilirler. Dört farklı yangın pompası arasında en yaygın kullanımı olanı uçtan emişli yangın pompaları ve çift girişli yangın popmlarıdır. Yangın pompaları türleri ve özellikleri şöyledir;

  • Uçtan Emişli Yangın Pompaları: (Horizontal End-Suction) Uçtan emişli, salyangoz gövdeli, yatay milli, tek kademeli santrifüj pompalar.
  • Çift girişli Yangın Pompaları: (Horizontal Split-Case) Çift girişli, eksenel ayrılabilir gövdeli, yatay milli santrifüj pompalar.
  • Hat tipi Yangın Pompaları: (In-Line) Dikey milli tek kademeli santrifüj pompalar.
  • Çok Kademeli Pompalar: (Multi-Stage)Yatay milli, çok kademeli yüksek basınçlı santrifüj pompalardır.

  Yangın Pompası Seçerken Nelere dikkat Edilmeli?

  Yangın pompaları seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Öncelikle mutlaka pompaların en önemli özelliği olan hidrolik değerlere dikkat edilmelidir. Hidrolik değerleri karşılayan temel ve sorunsuz yapıdaki pompalar öncelikli seçilecek pompalar olmalıdır. Yangın pompalarının nasıl seçileceği NFPA 20 standartlarında net ve açık bir şekilde belirlenmiştir. Yangın pompaları seçilirken öncelikle dikkat edilmesi gerekenler;

  • Hidrolik seçim kriterleri
  • Malzeme opsiyonları kriterleri
  • Tahrik kontrol güvenlik panolarının yetenekleri olarak sıralanabilir.

  Yangın pompalarının debi oranları da oldukça önemlidir.  Yangın pompası debi miktarı SI birim ve MKS boyut sisteminde 6m³/h’den 1136m³/h’a kadar çıkmaktadır. Basınç değer aralığı ise 2,7 bar’dan 13,6 bar’ kadardır. NFPA 20 standardının 3 ve 4. bölümlerinde kapalı vana konumundaki basınç değeri, tasarım basıncının yüzde 140’ı geçmemesi gerekir. Debi değerinin de tasarım debi değerinin yüzde 150 olduğu durumda basınç değeri, tasarım basınç değerinin yüzde 65’inin altına inmemelidir.

  Yandın dolapları yangın pompaları ile birlikte kullanılabilen güvenlik sistemleridir. Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri yangın dolapları ve yangın pompaları üretimi de yapmaktadır.

  Yangın Dolapları

  YANGIN DOLABI 

  Yangın dolabı, büyüme aşamasında olan ve henüz manuel müdahale ile söndürülme olanağı olan küçük çapta yangınlar için oldukça önemlidir. Gövdesindeki makarasının ergonomik yapısı ve hortumlarının kauçuk özelliğiyle, gerek amatör personel için, gerek eğitimli personel için kullanımı oldukça uygundur.

  Eğitimli personel için tasarlanan çeşitleri olduğu gibi, yapıda amatör personelin kullanımı için tasarlanan yangın dolapları da mevcuttur.

  Yangına manuel müdahale olanağı sağlayan en önemli araçlardan olan yangın dolaplarının tüm kurulum ve temin işlemleri, Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından müşterilerine sunulmaktadır.

  İhtiyaçlar doğrultusunda uygulaması düşünülen yangın dolaplarının debi ve basınç değerleri, NFPA13 ve TS EN 12845 standartları doğrultusunda, deneyimli Evenos A.Ş. mühendisleri tarafından yapılmakta olup, hidrolik hesaplamada VdS yahut FM / UL onaylı software’ler kullanılmaktadır.

  NFPA13 ve TS EN 12845 standartlarındaki bazı farklılıklardan dolayı, yangın dolaplarından elde edilmesi gerekli basınç ve debi değerleri, ciddi ölçüde değişebilmekte ve bu da tasarımsal farklılıklara sebebiyet verebilmektedir. Standart bilgisi hakimiyeti üst düzeyde olan Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri mühendislik departmanı, uygun şartname ve yönetmeliklere uygun olarak, yangın dolabı üretmekte, müşterilerine ilgili çözümleri sunabilmekte ve bunları hidrolik hesaplarla teyit edilmektedir.

  Gerek amatör kullanıcılara hitap eden TS EN 671-1 standartlarına uygun, gerekse eğitimli personele hitap eden TS EN 671-2 standartlarına uygun yangın dolaplarının temini, montajı, bakımı ve servis işlemleri, Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri bünyesindeki deneyimli saha personeli tarafından yapılmaktadır.

  Yangın Dolapları

  Herhangi bir kapalı alanda olası yangınları söndürmede kullanılabilecek yangın dolaplarının giriş vanaları 2” olup, istenildiği takdirde, yerel yönetmelik ve şartnameler ışığında farklı tipte de temin edilebilmektedir.

  İstenildiği takdirde, mimari estetiğe sahip, şık görünen, mahal veyahut alanın görünüşüne bağlı olarak müşterilerin estetiksel kaygılarını ön planda tutabilen ve göze hitap eden yangın dolabı tasarımları, müşteri taleplerine bağlı olarak tedarik edilebilmektedir.

  Sulu tipteki yangın dolabı çeşitlerinin yanında, köpüklü yangın dolapları da, proje ihtiyaçları ve şartnameler doğrultusunda, yer özellikleri de göz önünde bulundurularak çözüm olarak temin edilebilmektedir.

  Tüm yangın dolaplarının bakım ve servis işlemleri, deneyimli Evenos A.Ş. personeli tarafından standartlara uygun biçimde yapılmaktadır.

  Yangın Dolapları Nasıl Kullanılmalı?

  Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ile yangına karşı bazı güvenlik önlemlerinin alınmasını zorunlu kılınmıştır. Evenos A.Ş tarafından temini ve kurulumu sağlanan bu zorunlu güvenlik önlemlerinden biri de yangın dolaplarıdır. Yangın dolapları sistemi sabit boru tesisatı ile yangın dolaplarından meydana gelir.

  Sabit boru tesisatı; yangın dolapları sistemine su sağlayan sabit bir boru belirlenmesini içerir. Bu borunun çapı 50 mm’den az olmayacaktır. Yüksek binalar, alışveriş merkezleri, otoparklar ve benzeri yerlerde, ıslak veya kuru sabit boru sistemi üzerinde, itfaiye ve eğitimli personelin kullanımına olanak sağlayan bağlantı ağızları bırakılmalı ve bu bağlantı ağızları yangın merdiveni veya yangın güvenlik hacmi gibi korunmuş mekanlarda olmalıdır. Yangın dolabı içerisinde kullanılan sabit boru tesisatı için önemli diğer nokta ise hortum bağlantılarının tamamının itfaiyenin kullandığı normlara uygun olması gerektiğidir.  Bu nedenle sistemlerin kurulumu Evenos A.Ş gibi alanında uzman çalışanlara sahip bir firmaya yaptırılmalıdır.

  Yangın dolapları; konaklama ve sağlık hizmeti veren yerler, toplanma amacıyla inşa edilmiş binalar, alışveriş merkezleri, 1000 metrekare üzerindeki imalathane ve atölyelerde bulundurulması zorunlu ekipmanlardandır. Her katta mutlaka bulundurulmalıdır. Dolaplar arasındaki uzaklık 30 metreden fazla olmamalıdır. Yangın dolabı kullanımı için en uygun alanlar koridor çıkışları ve merdiven sağanlıklarıdır. Kolay görülebilecek yerlere konulmalıdır.

  Hortumların saklandığı dolap ve kabinler gerekli cihazların döşenmesine izin verecek büyüklükte olmalıdır. Bunlar yangın sırasında hortum ve cihazların kullanılmasını zorlaştırmayacak ve yangın söndürmede kolay müdahale sağlayacak şekilde kullanılmalıdır. Yangın dolabı içerisinde kullanılan hortumlar mutlaka yönetmeliğe uygun olmalıdırlar. Hortumların uzunlukları 30 metreyi çapı ise 25 mm’yi aşmamalıdır.  Eğer bina içerisinde yangın personeli eğitimi almış bir kişi var ise yassı hortumlu yangın dolapları kullanılabilir. Yassı hortum anma çapı 50 mm’yi ve hortum uzunluğu 20 m’yi geçmemelidir. Nozul (lüle) veya lansı kapama, püskürtme ve/veya fiskiye yapabilmelidir. Dolap dizayn debisi 400 l/dak ve lans girişindeki basıncı 600 kPa olmalıdır. Basınç 900 kPa’ı geçmesi durumunda basınç düşürücü kullanılmalıdır. Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri ürünleri içerisinde yer alan yangın dolabı çeşitlerinin tamamı istenilen standartlara uygun şekilde üretilmektedir.

  Yandın dolapları yangın pompaları ile birlikte kullanılabilen güvenlik sistemleridir. Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri yangın dolapları ve yangın pompaları üretimi de yapmaktadır.

  Yangın Hidrant Sistemi

  YANGIN HIDRANT SISTEMLERI 

  Gelişmiş olan yangınlara müdahale konusunda en önemli araçlardan biri yangın hidrant sistemleridir. Gerek itfaiye personeli gerekse yapıda bulunan eğitimli personelin kullanımıyla yangına müdahale olanağı sağlayan yangın hidrant sistemleri, yangının söndürülmesi açısından hayati öneme sahiptirler.

  Yangin Hi̇drant Si̇stemleri̇ Yönetmeli̇ği̇

  Çevresel yangın hidrantı sistemi, Türkiye Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik gereği, taban alanı 5000 metre kareden büyük olan yapılar ve alanlar için zorunludur. Çevre hidrant sisteminin yangına müdahalesi konusundaki öneminin farkında olan Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri, danışmanlığını yapmakta olduğu firmalara, alanı bu değerden küçük olup da tehlike arz eden yapılar için mutlak suretle önermektedir.

  Evenos A.Ş. tarafından ithalatı, montajı, tasarımı, projelendirmesi, süpervizörlüğü, bakımları ve servis işlemleri yapılan çevre hidrant sistemlerinin tüm ekipmanları, uluslararası kabul görmüş onaylara sahiptir.

  Yangin Hi̇drant Si̇stemleri̇ Standart Ve Onaylari

  Çevre hidrant sistemlerinin tasarımları, TS EN 12845, Türkiye Yangın Yönetmeliği ve NFPA13 standartları doğrultusunda yapılmaktadır ve debi – basınç değerleri bu standartlar doğrultusunda hesaplanmaktadır.

  Yangın hidrantı sistemi kurulacak yerin minimum sıcaklık değerlerine göre, hidrant tipleri seçilmekte ve müşterinin kullanımına bu şekilde sunulmaktadır.

  Standartların işaret ettiği değerler, FM onaylı UL listeli, yahut VdS onaylı hidrolik hesap programlarıyla teyit edilmekte ve tüm projelendirmeler bu hesaplamalar doğrultusunda yapılmaktadır. Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda estetik kaygılar çerçevesinde, değişik tasarım ve türlerde hidrant seçimi ve tedariği yapılabilmektedir. Sulu söndürme sistemleri ile beraber köpüklü söndürme sistemlerinin de uygulandığı yerlerde kullanılabilen yangın hidrant sistemleri, D ve E sınıfı yangın harici çoğu alanda kullanabilmekte ve yangın söndürülmesinde etkili araç olabilmektedir.

  Birçok tesiste atıl vaziyette ve kullanım dışı şekilde durmakta olan hidrantların bakımları çok önemlidir. Dolayısıyla tüm yangın korunum sistemlerinde olduğu gibi, çevre hidrant sistemlerinin bakımlarının eksiksiz ve standartlara uygun periyotlarla yapılması gerekliliği hayati öneme sahiptir. Özellikle hidrantların yanında konumlandırılan hidrant dolaplarının içerisindeki lans, hortum ve diğer malzemelerin eksik olmaması konusuna dikkat edilmelidir. Herhangi bir eksiklik durumunda yerine ikame malzeme tedarik edilmelidir.

  Yangın Hidrant Sistemleri Nedir?

  Yangın hidrant sistemleri bazı durumlarda yangın söndürme zincirinin en önemli halkası olabilen bir söndürme aracıdır. Bu sistem sayesinde su alana yayılarak ulaşır. Hidrant sistemin özelliği de buradan gelmektedir. Yangın anında suyu alana müdahale etmek için yayarak iletir. Yangın hidrant sistemi alanın her tarafına duyun püskürtülmesine yardımcı olur. Yangın anında ilk müdahale yapıldığında fakat yangın kontrol altına alınamadığında dışarıdan müdahale etmek amacıyla kaldırımlarda bulunan hidrantlar hayati önem taşırlar. Yangın bölgesinin dış yüzeyini soğutmak ve yangının çevreye sıçramasını önleyebilmek amacıyla kullanılmaktadır. Yer altı ve yerüstü olarak üretilen 2 farklı tipi bulunmaktadır. Evenos Güvenlik Sistemleri tarafından da temin edilebilen hidrantların 2 türü de TS 2821 standartlarına göre dizayn edilir ve uluslararası standartlara göre oluşturulur.

  Yangın söndürme hidrantı tam olarak, yangına ilk müdahale esnasında sonuç alınamaması durumuna devreye girerek, dönen bir çalışma şekliyle alanın her tarafına su fışkırtabilme ve yangını söndürme amacıyla çalışır. Şehirleşmenin fazla olduğu geniş alanlarda ve imar planlama alanı 5000 metrekarenin üzerinde olan ve içerisinde her türlü kullanım alanı mevcut bulunan yerleşim yerlerinde yaptırılması zorunlu bir ekipmandır. Dış hidrant sistemi olarak da tanımlanabilen yangın hidrantları bu özellikleri taşıyan alanlarda kullanımı zorunlu olan bir söndürme aracıdır.

  Yangın Söndürme Hidrantları Kurulumu Nasıl Yapılmalıdır?

  Yangın söndürme hidrantlarının sayısı birden fazla olmalıdır. Bu nedenle de aralarındaki mesafelerin eşit olarak ayarlanması çok önemlidir. Hidrantların kurulması planlanan bölgede eğer tehlike durumu yüksek ise hidrantlar arası mesafe yakın olmalıdır. Fakat tehlike oranı az ise eğer hidrantlar arası mesafe geniş olabilmektedir. 

  Yangın söndürme hidrant sistemlerinin kurulma mesafeleri, çok yüksek tehlikeli bölgelerde 50 metre, yüksek tehlikeli bölgelerde 100 metre, orta tehlikeli bölgelerde 125 metre ve düşük tehlikeli bölgelerde ise; 150 metre olmalıdır. Herhangi bir tehlike olmadan da ve hidrant kurmak için gerekli zorunlulukları taşımasa da normal binalarda da 5 ve 15 metre uzaklığında hidrantlar bulundurulur. Eğer hidrant sisteminde; boru donanımında yer alan ring sistemi yok ise; en düşük boru çapının da 100 mm olması ve hidrolik hesaba uygun bir şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir. 

  Hidrant sisteminde dizayn debisinin en az 1900 l/dak olması da şarttır. Uygun bulunması durumunda; binanın tehlike sınıfına göre debi arttırılabilir. Ayrıca hidrant çıkış noktasında 700 kPa basınç olması gerekmektedir. Evenos A.Ş tarafından hizmet veren alanında uzman mühendis ekibi hidrant kurulumu da yapar. Kurulum esnasında bölgelerde uygulanması gereken prosedür ne ise ona uygun şekilde sistemleri dizayn etmektedir.

  Water Mist yangın söndürme sistemleri de yangın hidrant sistemleri gibi yangın Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından üretilmektedir.

  Evenos Water Mist (Su Sisi) Söndürme Sistemleri

  WATER MIST (SU SISI) SÖNDÜRME SISTEMLERI 

  Günümüzde su ile söndürmenin yapılamayacağı mahaller için bazı alternatif söndürme sistemleri geliştirilmiştir. Özellikle elektrik yükünün fazla olduğu veyahut suyun zarar verebileceği evrak, kağıt vs barındıran mahallerde su ile söndürme yapmak, büyük maddi zararlara yol açabileceği gibi, can kayıplarına varan sonuçlara bile neden olabilmektedir. Dolayısıyla bu tür odalarda uygulanan bir alternatif söndürme sistemi de Water Mist (Su Sisi) Söndürme Sistemleri.

  Water Mist – Su sisi söndürme sistemi, ana prensip olarak söndürücü ajan olarak suyu kullanmasına rağmen, yüksek basınçlı pompalar ve özel nozulları sayesinde su taneciklerini pülverize hale getirerek mikron seviyesinde küçültür. Böylece odada bulunan kağıt, elektrik panosu, kablolar vs gibi malzemeler su ile temas ettikleri zaman uğrayacakları hasara uğramazlar; bu sayede mahaller güvenilir bir biçimde söndürülür.

  Water Mist (Su Sisi) Söndürme Sistemleri, Yaya ve karayolu tünelleri gibi alanlarda, sulu sprinkler sistemlerine oranla daha efektif sonuçlar verebilmektedir. Bu nedenle özellikle Avrupa’da bir çok karayolu tünelinde su sisi – water mist sistemleri tercih edilmiştir.

  Evenos A.Ş. mühendisleri tarafından tasarımları ve projelendirmesi yapılan Water Mist – Su Sisi yangın söndürme sistemlerinin tasarımında, üretici manuelleri ve ilgili, Amerikan standartları göz önünde bulundurulmaktadır.

  Amerikan NFPA 750 standardıyla beraber, özellikle üretici manuelleri dikkate alınarak tasarım yapılmakta ve tüm montaj kurallarına hakim olan Evenos personeli tarafından kurulumları gerçekleştirilmektedir.

  Water Mist (Su Sisi) Söndürme Sistemleri gibi ithal edilen tüm sistemler, FM onaylı ve UL listeli sistemlerden meydana gelmekte olup, sistemlerin tüm süpervizörlük, montaj, bakım ve servis işlemleri, deneyimli Evenos saha personeli tarafından yapılmaktadır.

  Evenos Water Mist (Su Sisi) Söndürme Sistemleri

  Bazı mahallerde gazlı söndürme sistemlerinin alternatifi olarak tercih edilen Water Mist – Su Sisi söndürme sistemleri, mahal ve şartlara göre, gazlı söndürme sistemlerinden daha efektif olabilmekte ve daha ucuza mal edilebilmektedir.

  Water Mist – Su Sisi söndürme sistemleri, söndürme sırasında herhangi bir elektronik cihaza zarar vermemesinden ve sağlığa zararlı herhangi bir madde üretmemesinden dolayı, birçok yerde tercih sebebi olmakta ve kullanılmaktadır.

  Başlıca kullanım alanları, sulu sprinkler sistemlerinin kullanıldığı her alan ile birlikte;

  • Arşivler
  • Elektrik odaları
  • Hidrolik odalar
  • Yakıt odaları
  • Kablo galerileri
  • Tüneller
  • CNC Makinaları
  • Konveyörler
  • Gaz Türbinleri
  • IT Odaları
  • Kablo Tünelleri
  • Endüstriyel Mutfaklar
  • Yanıcı Madde Stok Alanları
  • Metro İstasyonları
  • Motor Test Odaları
  • Müzeler ve tarihi Binalar
  • Kontrol Panoları
  • Trafolar
  • Rüzgar Değirmenleri olarak sıralanabilir.

  Water Mist – Su Sisi Söndürme Sistemleri Çeşitleri

  Evenos A.Ş tarafından üretilen water mist – su sisi söndürme sistemlerinin 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler; tüplü su sisi sistemleri, pompalı su sisi sistemleri ve su sisi yangın kabinetleridir.

  Tüplü Su Sisi Sistemleri: Basınçlı su sisi söndürme sistemleri olarak da bilinir. Bu söndürme sistemleri tek ajanlı e çift ajanlı tüplü su sisi söndürme sistemleri olarak ikiye ayrılırlar. Bu çeşitler içerisinde en çok çift ajanlı sistemler kullanılır. Tüplü sus sisi sistemlerinde 200 bar basınçta stoklanan Azot silindirleri aracılığı ile içerisinde basınçsız “de-mineralize su” bulunan silindirler “elektrikli” (dedektörler aracılığı ile) ve/veya “cam tüplü (kapalı tip)” nozulların patlaması sonucu tetiklenir ve özel bir borulama sistemi aracılığı ile yine özel su sisi nozulları kullanılarak istenilen tanecik çapında homojen su sisi yaratılır.

  Pompalı Su Sisi Sistemleri: Pompalı su sisi söndürme sistemleri 120 bar iletme basıncına ve 25-800/dak debiye sahip sistemlerdir. Elektrik ya da dizel motor ile seramik pistonlu pompalar kullanılarak basınçlı su üretirler. Bu su sistemin tipine göre açık ya da kapalı su sisi nozulları aracılığı ile sise dönüşerek söndürme de kullanılır.

  Su Sisi Yangın Kabinetleri: Su sisi yangın kabinetlerinde DN12 mm, 60 mt uzunluğunda yüksek basınca sahip yarı sert hortum kullanılır. 2 tipte jet yapan özel yüksek basınçlı Su Sisi Lansları ile 100 Bar basınçta çalışan sistem 6-25 Lt/dak debide istenilen süre boyunca Su Sisi üretir. Sistemde yer alan su sisi lanslarının üzerinde 1 tanesi merkezde  12 tanesi ise çevresinde olmak üzer 13 adet ince su sisi nozulu yer alır. Birinci jet kademesinde üretilen Su Sisi homojen ve düşük çaplı tanecik yapısı ile sıvı ve hatta toz yangınlarını söndürmede kullanılır. İkinci tip jet kademesinde üretilen su sisi sayesinde ise (daha uzağa atma kapasitesi) kullanıcı personel yangında oluşan radyant ısı enerjisinden korunur.

  Water Mist – Su Sisi Söndürme Sistem Aktivasyon Çeşitleri

  Water Mist – Su Sisi Söndürme Sistemleri diğer yangın söndürme ekipmanalrı ile de entegre olarak çalışabilmektedirler. Evnos Güvenlik Sistemleri tarafından üretilen ve aktivasyonları sağlanan bu sistemlerin aktivite edildiği sistemler şöyledir;

  • Cam tüplü sprinkler başlıkları aracılığı ile otomatik olarak termal aktivasyon
  • Yangın dedektörleri aracılığı ile elektrikli (solenoid vana) aktivasyon
  • Pnömatik Aktivasyon-Firetrace Algılama Sistemi (Sadece silindirli sistemlerde kullanılır)
  • Manuel aktivasyon (Buton, switch gibi ekipmanlar aracılığı ile elle müdahale)

  Gelişmiş olan yangınlara müdahale konusunda en önemli araçlardan biri yangın hidrant sistemleridir. Water Mist yangın söndürme sistemleri gibi yangın hidrant sistemleri de Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından üretilmektedir.