Sulu Söndürme Sistemi

Sulu Söndürme Sistemleri

Sulu Sprinkler söndürme sistemleri yahut yağmurlama sistemi, oluşabilecek bir yangın sırasında, yangının söndürülmesi bakımından en çok kullanılan ve tercih edilen sistemlerdir. Mahal özellikleri ve uygulanabilirlik esasları elverdiği sürece, bu tür sulu söndürme sistemleri yangının yayılmasının önlenmesinde ve söndürülmesinde en etkili sistemlerin başında gelmektedir. Sulu sprinkler sistemi yangın esnasında en hızlı müdahaleyi gerçekleştiren sistemdir. Sprinkler söndürme sistemleri, yangın algılandığında devreye girerek su püstkürtme kanallarından ortama su püskürterek yangına müdahale eden bir sistemdir.

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri, bünyesinde bulundurduğu Amerika ve Almanya’dan ithal hidrolik hesap programlarıyla, tüm sulu söndürme sistemi yahut yağmurlama sistemi, tasarımlarını ve projelendirmelerini mühendislik departmanı bünyesinde yapmakta ve müşterilerine uygulanabilirlik ve maliyet efektifliği bakımından özellikle endüstriyel yangın söndürme sistemleri için optimal çözümler sunmaktadır.

Evenos A.Ş. tarafından temin edilen ve uygulamaları yapılan; B sınıfı, D sınıfı ve E sınıfı yangınlar harici kullanımı en yaygın olan sulu sprinkler sistemleri ve endüstriyel yangın söndürme  sistemi malzemelerinin tamamı, birinci sınıf kalitede malzemeler olup, tümü FM onayı, UL listesi, VdS onayı, LPCB onayı gibi uluslararası onaylara sahiptir. Evenos A.Ş. bünyesinde bulunan hidrolik hesap programları da yine FM onayı, UL listesi ve VdS onaylarına sahiptir ve endüstriyel yangın söndürme sistemleri için optimal çözümler sunmaktadır.

Sulu söndürme sistemi ve yağmurlama sistemi elemanlarından olan

  • Yangın Pompa Grubu
  • Yangın Su Deposu
  • Yangın Dolapları
  • İtfaiye Su Alma Ağızı
  • Sprinkler Sistemi
  • İtfaiye Su Verme Ağızı
  • Hidrant Sistemi
  • Pre action söndürme sistemi
  • Water Mist – Su Sisi söndürme sistemleri
Sulu Söndürme Sistemleri

gibi sistemler de Evenos A.Ş. deneyimli mühendislik kadroları tarafından projelendirilmekte, ve yine Evenos A.Ş. saha ekibi tarafından ilgili sahalara, uluslararası standartlara bağlı olmak koşuluyla endüstriyel yangın söndürme sistemlerine monte edilmektedir.

Endüstriyel yangın söndürme için, Ortam şartları ve uygulama koşullarına göre, sistemler ıslak borullu, kuru borulu baskın tip ve pre action tip seçilebilmektedir. Tüm uygulanabilirlik ve maliyet koşullarını da göz önünde bulunduran Evenos A.Ş. mühendisleri, müşterileri için en uygun sistemi seçmekte ve projelendirmeleri bu doğrultuda yapmaktadır.

Sulu yangın söndürme sistemleri sistem kurulumlarından sonra, sistemlerin efektifliğinin maksimum düzeyde kalabilmesi ve ileride çıkabilecek yangınlara müdahale olanaklarının sürekli olarak var olması için, bakım işlemleri olmazsa olmazlardandır. Deneyimli Evenos A.Ş. elemanları tarafından standartlara uygun şekilde yapılan periyodik kontrollerde, müşterilerin sulu söndürme sistemleri efektifliği garanti altına alınmakta ve müşteriler bu konuda bilgilendirilmektedir.

Tüm sulu yangın söndürme sistem tasarımlarında NFPA13 ve TS EN 12845 standartları baz alınmakta, bakım safhası için ise NFPA25 (NFPA Test And Maintenance, Inspection) standartları gözetilmektedir.

Yağmurlama sistemi olarak da adlandırılan ve sulu yangın söndürme sistemi olan sprinkler sulama sistemi endüstriyel yangın söndürme mekanizmaları arasında birinci sırada yer alır. En fazla işlevselliğe sahip sulu söndürme sistemidir. Sprikler sistemi fiyatları niteliklerine göre değişmektedir.  Kullanılan ham madde ve kullanılacak kaliyete göre yanın sprink fiyatları değişiklik göstermektedir. Sistem alınmadan önce araştırma yapılmalı ve kullanılacak yere en uygun sprinkler sulu söndürme sistemi tercih edilmelidir. Depo söndürme, oda söndürme gibi hızlı müdahale gerektiren anlarda öncelikli olarak tercih edilir.