Patlama Güvenlik Sistemi

Patlama güvenlik sistemleri, Özellikle Endüstriyel tesislerde, yangın ile beraber en büyük risk taşıyan etkenler toz patlamalarıdır. Gıda, sunta, ve kağıt sektörleriyle beraber, otomotiv, kimya ve ilaç sektörü, patlama risklerinin maksimumda olduğu ve önlem alınmadığı takdirde, olası patlamaların tesislerde büyük kayıplara yol açabileceği sektörlerdir. Patlamaya karşı koruma veya Patlama kontrol sistemleri bu bakımdan hayati sistemlerdir.

Endüstride patlama risklerinin minumuma indirilmesi ve bu bağlamda önlemlerin alınması kaçınılmazdır. Bu bağlamda, Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. olarak, patlama güvenlik sistemleri için endüstriye entegrasyonuna büyük önem vermekte ve bu bağlamda müşterilerimize, uluslararası standartlar doğrultusunda ve birinci sınıf yüksek kaliteli ürünler ile hizmet sağlamaktayız.

Patlamaya karşı koruma veya Patlama kontrol sistemleri için; Distribütörü olduğumuz Çek Cumhuriyeti – RSBP firmasının 25 yılı aşkın tecrübesi ile; patlama güvenliği alanında hizmet verdiğimiz sistem ve ekipmanlar;

  • Patlama Sönümleme Sistemleri
  • Patlama Kapakları
  • Alev Kesici Özellikte Patlama Kapakları
  • Patlama İzolasyon Sistemleri
  • Patlama Güvenlik Sistemleri
Patlama Güvenlik Sistemleri

Patlamaya karşı koruma veya Patlama kontrol sistemleri bileşeni olan Patlama sönümleme sistemleri, patlama oluştuğu an, sistem içerisinde bulunan algılayıcı ve söndürücü elemanlarının da yardımıyla, kimyasal olarak patlamayı sönümleyen sistemlerdir.

Patlama kapağı, bir hacim içerisinde genleşen gazların tahliyesini planlı yollardan sağlamak amacıyla kullanılan ekipmanlardır. Bu kapaklar tehlikeli ve insan olan bir yerde bulunması durumunda alev kesici özellikteki patlama kapakları kullanılması zaruridir. Dolayısıyla patlama kapağı sistemleri patlama tahliye sistemleri ekipmanlarıdır. Patlama kapağı ekipmanları, Çok çeşitli tipte ve boyutta ürün yelpazesi olması avantajı ile, bir çok hacim ve silo için çeşitli çözüm önerileri sunulabilmektedir.

Patlamaya karşı koruma veya Patlama güvenlik sistemleri bileşeni olan Patlama izolasyon sistemleri ise, pnömatik ve mekanik çalışabilen ekipmanlar ile, meydana gelen bir patlamanın, prosesin başka bir yerine doğru taşınmasını engelleyici sistemlerdir.

Patlama sönümleme sistemleri, patlama tahliye sitemleri ve patlama izolasyon sistemleri olmak üzere 3 başlık altında incelenebilecek patlama güvenlik sistemleri ( patlama kontrol sistemleri) her biri patlama güvenliği için büyük öneme sahip olup, endüstriyel tesisler güvenliği için olmazsa olmaz sistemlerin başında gelmektedirler.

Evenos A.Ş. olarak, mühendisliğini, kurulumunu ve devreye almasını gerçekleştirdiğimiz patlama güvenlik sistemleri ile alakalı tüm işlemler, EVENOS ve RSBP – Çek Cumhuriyeti personeli beraberliğinde yapılmaktadır. Kurulum sonrası, işletme aşaması için de son kullanıcıya gerekli eğitimler yine RSBP – EVENOS personeli aracılığı ile verilmektedir. Sistemlerin tüm bakımları ise, yine periyodik olarak EVENOS Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından yapılmaktadır.

Patlamaya Karşı Koruma Ve Patlama Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Patlama Sönümleme Sistemleri

Patlama güvenlik sistemlerinde kullanılan patlama korunma önlemlerinden birisi de patlama sönümleme sistemleridir. Sönümleme sistemleri patlama tahliyesi ve izolasyonuyla birlikte kullanılır. Bu sayede patlama daha başlamadan yani basınç artışı kritik seviyelere yükselmeden önce durdurulmuş olur. Evenos Güvenlik Sistemleri tarafından kurulumu yapılan patlama sönümleme sistemleri kıvılcım veya alevleri daha oluştukları anda algılayan sensörler kullanarak tüplerdeki söndürücü maddeleri ortama verirler. Göz açıp kapayıncaya kadar tüplerdeki söndürücü maddeler tamamen boşaltılır ve patlama daha öz halindeyken sönümlenmiş olur.

Patlama Kapakları

Patlama güvenlik sistemleri çeşitlerinden bir diğeri de patlama kapaklarıdır. Patlama kabakları patlama esnasında yırtılır ve patlamayı dış çevreye kontrollü bir biçimde verecek şekilde düzenler. Bu sayede fazla basıncı düşürür ve fazla basıncın ekipmanlara zarar vermesini engeller. Endüstriyel prosesler sektörlere ve ürünlere göre çok geniş yelpazede değişiklik gösterirler. Hiçbir proses birbirinin aynısı değildir. Bu yüzden patlama güvenlik sistemleri üretimi yapan Evenos A.Ş patlama kapaklarını çok farklı şekillerde, farklı malzemelerden ve farklı sıcaklık ve basınç dayanımlarına göre imal eder.

Alev Kesici Özellikte Patlama Kapakları

Alev kesici özellikte patlama kapakları sayesinde patlama esnasında alevler, sistemin süzgeç görevi gören filtrelerinden geçerken hızlı bir şekilde soğuyarak sönerler. Bu ekipman sayesinde dışarıya alev, ısı ya da basınç dalgası çıkmaz. Böylece tesisler, gerekli proses koşullarına göre dizayn edilebilir. Filtre dizaynının amacı dışarıya hiçbir şekilde yanan ya da yanmakta olan bir parçacık çıkarmamaktır. Bunun en büyük avantajlarından biri hem patlama hasarlarının önleniyor oluşu hem de tesis de bulunan çalışanlar için üst düzey bir koruma sağlıyor oluşudur. Patlama güvenlik sistemleri üretimi yapan Evenos  A.Ş tarafından da üretilen alev kesici özellikte patlama kapakları, tahliye kanalları gibi pahalı ve karmaşık koruma sistemlerini tarihe karıştırıyor. Bu sayede işletmeler proseslerini güvenli bir şekilde optimize etmeye ve maksimum verimliliği elde etmeye odaklanabiliyorlar. Bu alevsiz ve tozsuz patlama tahliyesi yöntemi bina içi patlama tahliyelerinde en güvenli ve uygun maliyetli çözüm olmaktadır.

Patlama İzolasyon Sistemleri

Evenos A.Ş tarafından üretilen patlama güvenlik sistemleri çeşitlerinden olan patlama izolasyon sistemleri, çevrede bulunan ekipmanların patlamaya karşı korunması ve yayılmasını önlemek için kurulan sistemlerdir. Uygulamada birçok ekipman, silo ve tanklar birbirlerine boru hatları, pnömatik taşıyıcılar, toz toplama ya da havalandırma hatlarıyla bağlıdırlar. Eğer patlama oluşursa, alevler ve basınç dalgaları bu hatlar üzerinden tüm tesise yayılırlar. Sonuç olarak ardışık ikincil patlamalar oluşur ve hatta daha da büyük yıkıcı hasarlara sebep olabilir. Bu nedenle patlama izolasyon sistemleri kurulumu oldukça önemlidir. Bu sistemler sayesinde daha büyük ve yıkıcı hasarları meydana getirecek olan patlamalar dizisinin önüne geçilir.

Patlama Güvenlik Sistemleri Bakım ve Servisi

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. Patlama Güvenlik Sistemleri ve diğer tüm yangın söndürme sistemlerinin, kurulum, onarım, bakım ve servis işlemlerini yapmaktadır. Binalara kurulacak olan Patlama Güvenlik Sistemleri sistemlerinin tasarım ve uygulaması da yine Evenos personelleri tarafından yapılır. Kurulan Patlama Güvenlik Sistemleri mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Evenos tarafından kurulumu yapılan, periyodik test ve bakım gerektiren bu sistemler ve cihazlar bina sahibi veya yöneticisi gözetiminde belirli aralıklarda Evenos personelleri tarafından test ve bakıma tabi tutulmalıdır. Bakım ve servis işlemleri düzenli olarak yapıldığında sistemlerin sorunsuz çalışması da güvence altına alınır. Patlama Güvenlik Sistemleri Sistemlerinin tamamına Evenos A.Ş.’nin uzman personelleri tarafından hem kurulum hem de bakım hizmeti verilmektedir. Gerekli kontroller yılda 1, 2, ve 4 defa olmak üzere mutlaka yapılmalıdır. Yapılan bakım işlemleri ile performans testleri ve bir sistemin ne kadar zamanda ve hangi güçte çalışacağı da saptanarak eğer varsa gerekli aksaklıklar düzeltilebilmektedir. Bakım ve servis işlemleri doğru şekilde ve uzman kişiler tarafından yapılmadığında, olası bir yangın durumunda sistemler görevlerini yerine getiremeyebilir. Bu da yangın esnasında mal ve can kaybına neden olabilir. Bu nedenle bütün yangın güvenlik sistemlerinin mutlaka Evenos A.Ş. tarafından gerekli kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Patlama Güvenlik Sistemleri ve diğer tüm yangın söndürme sistemlerinin kurulumu, bakımları ve servis işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için 0216 349 00 49 numaralı telefondan ya da aşağıdaki formdan bize ulaşabilirsiniz.

Özet
Tarih
Sayfa
Patlama Güvenlik Sistemleri
Puan
41star1star1star1stargray