Referanslarımızdan Bazıları

PATLAMA GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Özellikle Endüstriyel tesislerde, yangın ile beraber en büyük risk taşıyan etkenler toz patlamalarıdır. Gıda, sunta, ve kağıt sektörleriyle beraber, otomotiv, kimya ve ilaç sektörü, patlama risklerinin maksimumda olduğu ve önlem alınmadığı takdirde, olası patlamaların tesislerde büyük kayıplara yol açabileceği sektörlerdir.

Endüstride patlama risklerinin minumuma indirilmesi ve bu bağlamda önlemlerin alınması kaçınılmazdır. Bu bağlamda, Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. olarak, patlama güvenlik sistemlerinin endüstriye entegrasyonuna büyük önem vermekte ve bu bağlamda müşterilerimize, uluslararası standartlar doğrultusunda ve birinci sınıf yüksek kaliteli ürünler ile hizmet sağlamaktayız.

Distribütörü olduğumuz firmaların uzun yıları aşkın tecrübesi ile; patlama güvenliği alanında hizmet verdiğimiz sistem ve ekipmanlar;

 • Patlama Sönümleme Sistemleri
 • Patlama Kapakları
 • Alevsiz Patlama Kapakları
 • Patlama İzolasyon Sistemleri – Patlama izolasyonu
 • Kıvılcım Algılama Sistemleri – Kıvılcım Söndürme Sistemleri

Patlama sönümleme sistemleri, patlama oluştuğu an, sistem içerisinde bulunan algılayıcı ve söndürücü elemanlarının da yardımıyla, kimyasal olarak patlamayı sönümleyen sistemlerdir.

Patlama kapakları, bir hacim içerisinde genleşen gazların tahliyesini planlı yollardan sağlamak amacıyla kullanılan ekipmanlardır. Bu kapaklar tehlikeli ve insan olan bir yerde bulunması durumunda alev kesici özellikteki patlama kapakları kullanılması zaruridir. Dolayısıyla patlama tahliye sistemleri ekipmanlarıdır. Çok çeşitli tipte ve boyutta ürün yelpazesi olması avantajı ile, bir çok hacim ve silo için çeşitli çözüm önerileri sunulabilmektedir.

Patlama izolasyon sistemleri ise, pnömatik ve mekanik çalışabilen ekipmanlar ile, meydana gelen bir patlamanın, prosesin başka bir yerine doğru taşınmasını engelleyici sistemlerdir.

Patlama sönümleme sistemleri, patlama tahliye sitemleri ve patlama izolasyon sistemleri olmak üzere 3 başlık altında incelenebilecek sistemlerin her biri patlama güvenliği için büyük öneme sahip olup, endüstriyel tesisler güvenliği için olmazsa olmaz sistemlerin başında gelmektedirler.

Ayrıca ilgili kanallarda oluşabilecek kıvılcım ve yüksek enerji, yüklü taneciklerin algılanması ve sçndürürlmesi için de kıvılcım algılama dedektörleri, kıvılcım söndürme sistemleri ve kıvılcım algılama sistemleri kullanılmaktadır.

Sistemlerin ihtiyaç duyulduğu başlıca sektörler

 • Gıda
 • Ağaç ve kağıt
 • Demir Çelik
 • Petrol ve doğalgaz
 • Kimya Petreokimya
 • Enerji

Evenos A.Ş. olarak, mühendisliğini, kurulumunu ve devreye almasını gerçekleştirdiğimiz patlama güvenlik sistemleri ile alakalı tüm işlemler, EVENOS ve üretici firma personeli beraberliğinde yapılmaktadır. Kurulum sonrası, işletme aşaması için de son kullanıcıya gerekli eğitimler yine üretici firma ve EVENOS personeli aracılığı ile verilmektedir. Sistemlerin tüm bakımları ise, yine periyodik olarak EVENOS Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından yapılmaktadır.

KIVILCIM ALGILAMA VE KIVILCIM SÖNDÜRME

Kıvılcım algılama ve kıvılcım söndürme sistemleri, bir endüstriyel tesiste meydana gelebilecek patlamaların önenebilmesi için kullanılan sistemlerdir.

Pnömatik taşıma kanalları yahut konveyörlerde çeşitli nedenlerle meydana gelebilecek ve oluşabilecek kıvılcımlar, silo, fan altları, filtreler yahut çeşitli hacimlerde patlamalara yahut yanmalara sebebiyet verebilir. Dolayısıyla bu kıvılcımların, ulaşacakları hedefe varmadan önce kıvılcım dedektörleri, kıvılcım algılama sistemleri ile algılanıp, yine kıvılcım söndürme sistemleriyle söndürülmesi ve tehlikenin bertaraf edilmesi gerekir.

Kıvılcım dedektörlerinin ve kıvılcım algılama – kıvılcım söndürme sistemlerinin nasıl tasarlanacağı ve sistemlerdeki yeri, kanal yahut konveyörlerde taşınan malzeme cinsine, malzeme akış debisine ve kanal çapına göre değişiklik gösterir.

Evenos A.Ş. bünyesindeki uzman mühendisler, gerekli doneler sonucunda kıvılcım algılama ve kıvılcım söndürme sistemlerinin tasarımını yapmakta ve bu doğrultuda müşterilerine en efektif çözümü sunmaktadırlar.

Kıvılcım dedektörleri gözle görülür kıvılcımlarla birlikte, minimum kızılötesi kıvılcımları da en kısa sürede ve minimum zamanda algılayarak, kıvılcım söndürme sistemi elemanlarından mist nozullarını aktive eder ve kıvılcımı tehlike oluşturmadan bertaraf etmiş olur. Kıvılcım algılama sistemi, mist nozullarının başındaki solenoid vanayı açarak sistemi çalıştırır.

Konveyör yahut kanal içerisinde oluşacak kıvılcımlar, toz bulutlarının olduğu ortamlarda şiddetli patlamalara sebebiyet verebileceği gibi, silo yahut kapalı hacimler içerisinde yanmalara da sebebiyet verebilir. Dolayısıyla bu tip kıvılcımların, kıvılcım algılama sistemi ile algılanması ve akabinde kıvılcım söndürme istemi ile söndürülerek tehlikenin bertaraf edilmesi, büyük önem taşımaktadır.

Evenos A.Ş. tarafından tasarımı, montajı ve devreye alımı yapılan kıvılcım algılama, kıvılcım söndürme ve kıvılcım dedektörü elemanlarının bakım faaliyetleri de yine Evenos A.Ş. tarafından uluslararası normlara bağlı kalınarak yapılmaktadır.

Formu Doldurunuz