Referanslarımızdan Bazıları

Düşük genleşmeli köpüklü söndürme sistemlerinin bir çeşidi olan köpüklü sprinkler sistemleri, köpüklü söndürme sistemleri arasında en çok kullanılan sistemlerin başında gelmektedir.

Projelendirme, tasarım, danışmanlık, uygulama, süpervizörlük ve kontratlı bakım işlemleri Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. tecrübeli ve yetkin personeli tarafından yapılan köpüklü sprinkler sistemlerinin tüm elemanları Amerika ve Avrupa’dan ithal edilmekte olup, tüm sistem elemanları FM, UL, VdS, LPCB gibi uluslararası onaya sahiptir ve birinci sınıf kalitede elemanlardır.

Köpüklü Sprinkler Sistemi

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından, onaylı hidrolik hesap softwareleri ile gerçekleştirilen hesaplamalar ve projelendirmeler sonucu, müşteri ihtiyaçlarına en uygun çözüm bulunmakta ve ilgili söndürme sistemleri kurulumu yine tek elden Evenos A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir.

Tasarımda NFPA11, NFPA16, NFPA30 ve TS EN 12845 standartları kullanılmaktadır.

Özel istek, yerel bazda yönetmelik ve özel şartname varlıkları durumunda, ilgili kurullara özel de tasarım yapılabilmektedir.

Sulu sprinkler sistemlerinde olduğu gibi, sistemler ıslak borulu, kuru borulu ve baskın sistemler olarak tasarlanabilmektedir.

Islak borulu köpüklü sprinkler sistemlerinde, su ve köpük solüsyonu, tesisat içerisinde basınçlı halde beklemekte ve sprinkler başlığının aktive olmasıyla birlikte yangın çıkan mahale boşalmaktadır.

Sprinkler Söndürme Sistemleri

Köpüklü Sprinkler Sistemi

Deluge vanalı köpüklü sprinkler sistemlerinde tesisat içerisinde basınçlı su köpük solüsyonu bulunmamakta, baskın tip vana, algılama sistemlerinden gelen sinyal ile açılarak köpük su solüsyonunun alana boşalmasına imkan vermektedir.

Pre action sistemlerinde ise sprinkler başlığının aktive olması ve algılama sisteminden sinyal gelmesi ile köpük su solüsyonu mahale boşalmakta ve yangına müdahale edilmektedir.

Tüm sistemler, ilgili alanın fiziksel özellikleri, büyüklüğü, sıcaklığı ve koşulları göz önünde alınarak seçilmelidir. Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri mühendisleri, maliyet ve sistem uygunluğu faktörlerini de göz önüne alarak, en uygun sistemleri standartlar da göz önünde bulundurularak seçmektedirler.

Bakım işlemleri, Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri yetkin personeli tarafından periyodik biçimde, standartlar da göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

Köpüklü söndürme sistemlerinin başlıca kullanım alanları ise;

  • Yanıcı parlayıcı sıvı depoları
  • Uçak hangarları
  • Helikopter hangarları
  • Katı atık tesisleri
  • Tank sahaları
  • Kimyasal madde bulunan tanklar
  • Akaryakıt istasyonları
  • İlaç, boya ve gıda fabrikaları

Köpüklü Sprinkler Sistemler Ve Avantajları

Yangın çok kısa bir anda aniden meydana gelebilen bir oluşumdur. En büyük dezavantajı da çıkmadan önce sinyal vermiyor oluşudur. Yangını ancak oluştuğu zaman anlayabilmekteyiz. Bu nedenle yapılarda yangın oluşmaması adına bazı önlemler alınmalıdır. Bu önlemler arasında yangına karşı en etkili olan da sprink sistemlerdir. Sprinkler sistemler, her bina, yapı, inşaat, fabrika ve iş yerinde bulunması gereken ve kurulumu hayati önem arz eden söndürme sistemleridir. Evenos A.Ş tarafından önemi bilinen sprinkler sistemlerinin her çeşidi ne yazık ki her alana uyum sağlamamaktadır. Bu nedenle Evenos mühendisleri kurulum yapmadan önce yerin analizini yaparak hangi sistemin daha uygun olacağını belirler. Köpüklü söndürme sistemleri, eğer uygun ortama uygun bir şekilde kurulursa yangın meydana geldiğinde işe yaramamış olması söz konusu dahi olamaz. Bir köpüklü sprinkler yangın söndürme sistemi eğer olması gereken mekana döşendi ise yangını saniyeler içinde söndürebilecek kuvvete her daim sahiptir.

Köpüklü Sprinkler Sistemler Nasıl Tasarlanır?

Evenos Yangın Güvenlik sistemleri ürettiği her söndürme ürününü kurulum yapacağı mekanın yapısal özelliklerine ve hizmet verdiği sektördeki özelliklerine uygun olarak tasarlamaktadır. Evenos A.Ş’nin amacı köpüklü söndürme sistemleri ürünlerine sahip olmak isteyen her kişinin ürünlere uygun koşullarda sahip olmasıdır. Sprink sistemleri içinde ‘’köpüklü söndürme sistemleri’’ firmamız tarafından özenle üretilen sistemlerden biridir. Köpüklü söndürme sistemlerinin önemi büyüktür doğru mekanda kullanılmadığı takdirde en etkili sistemlerden biri olan bu düzenek hiçbir işe yaramayacaktır. Köpüklü sprinkler sistemin işe yaramasının en önemli unsurlarından biri de sistemin kurulacağı alana en uygun ürünün döşeme işleminin gerçekleşmesidir. Alanında uzman ve tecrübeli Evenos mühendislerimiz, kullanıcıların bu sistemler hakkında hiçbir fikri olmasa dahi ürünlerin hangi koşulda nasıl uygulanması gerektiği hakkında kullanıcıya gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır.

Köpüklü sprinkler söndürme sistemleri içerisinde köpük konsantresi bulundurur. Basınçlı su ile köpük konsantresinin hava ile karıştırılmasının sonucunda hafif bir yoğunluğa erişen yatay zemini kaplayarak yapışma suretiyle yangını bir insanın battaniye ile örtmesi gibi örterek oksijen ile alevlerin temas etmesini önleyen bir çarşaf görevi görmektedir. Alevlerin sprinkler sistem sayesinde oksijen ile teması kesilir ve hızlı bir şekilde sönme işlemi gerçekleşir. En etkili ve pratik söndürme sistemi olan bu köpüklü sprinkler sistem uçak hangarları ve yakıt yükleme/boşaltma bölgeleri gibi büyük patlamaların meydana gelebileceği, kimyasal maddelerin üretiminin gerçekleştirildiği mekanların içinde tercih edilmektedir. Ciddi ve hayati risk taşıyan mekanlara döşenmesi en gerekli  sprink sistemleri arasında yer almaktadır. Yangını kontrole almada oldukça başarılıdır.

Köpüklü Sprinkler Sistemleri Bakım ve Servisi

Evenos Yangın Sprinkler Sistemleri A.Ş. Köpüklü Sprinkler Sistemleri ve diğer tüm yangın Sprinkler sistemlerinin, kurulum, onarım, bakım ve servis işlemlerini yapmaktadır. Binalara kurulacak olan Sprinkler Sprinkler sistemlerinin tasarım ve uygulaması da yine Evenos personelleri tarafından yapılır. Kurulan Köpüklü Sprinkler Sistemleri mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Evenos tarafından kurulumu yapılan, periyodik test ve bakım gerektiren bu sistemler ve cihazlar bina sahibi veya yöneticisi gözetiminde belirli aralıklarda Evenos personelleri tarafından test ve bakıma tabi tutulmalıdır. Bakım ve servis işlemleri düzenli olarak yapıldığında sistemlerin sorunsuz çalışması da güvence altına alınır. Köpüklü Sprinkler Sistemlerinin tamamına Evenos A.Ş.’nin uzman personelleri tarafından hem kurulum hem de bakım hizmeti verilmektedir. Gerekli kontroller yılda 1, 2, ve 4 defa olmak üzere mutlaka yapılmalıdır. Yapılan bakım işlemleri ile performans testleri ve bir sistemin ne kadar zamanda ve hangi güçte çalışacağı da saptanarak eğer varsa gerekli aksaklıklar düzeltilebilmektedir. Bakım ve servis işlemleri doğru şekilde ve uzman kişiler tarafından yapılmadığında, olası bir yangın durumunda sistemler görevlerini yerine getiremeyebilir. Bu da yangın esnasında mal ve can kaybına neden olabilir. Bu nedenle bütün yangın güvenlik sistemlerinin mutlaka Evenos A.Ş. tarafından gerekli kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Köpüklü Sprinkler Sistemleri ve diğer tüm yangın Sprinkler sistemlerinin kurulumu, bakımları ve servis işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için 0216 349 00 49 numaralı telefondan ya da aşağıdaki formdan bize ulaşabilirsiniz.