Referanslarımızdan Bazıları

Yüksek genleşmeli köpüklü söndürme sistemlerinde kullanılan köpük boşaltıcı elemanlar Köpük Jeneratörü olarak adlandırılmaktadır. Köpük jeneratörü, özel tasarımları ve iç yapısıyla, yüksek genleşmeli tip köpük ajanlarını 800 kata kadar genleştirme kabiliyetine sahiptirler. Deluge vanalı köpüklü söndürme sistemlerinde kullanılırlar.

Sistemin söndürme prensibi, köpük solüsyonunun köpük jeneratörleri tarafından 1’e 800 oranında genletirilerek, uygulama yapılan alanı komple yeter yükseklikte köpükle boğma, bu sayede ise yangını söndürme prensibine dayanır.

Köpük Jeneratörleri

Özellikle uçak hangarları, helikopter hangarları ve katı atık toplama tesisleri için en etkili ve efektif söndürme sistemi, yüksek genleşmeli köpüklü söndürme sistemidir. Bunların yanında, yanıcı parlayıcı sıvı depoları, taşma havuzları gibi mahallerde de kullanımları yaygındır.

Köpük Jeneratörü Ürün Bilgileri

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri, sahip olduğu İtalyan üretici ve Amerikalı üretici distribitörlükleriyle, tasarımını yaptığı tüm yüksek genleşmeli, köpüklü söndürme sistemlerinde ve köpük jeneratörü ürünlerinde  birinci sınıf kalitede onaylı ürünler kullanmakta ve tüm tasarımları NFPA11, NFPA16, NFPA30 ve TS EN 12845 standartları doğrultusunda gerçekleştirmektedir.

Uçak hangarları ve helikopter hangarları tasarımlarında NFPA 409 standartları baz alınmaktadır ve uygulama da yine bu standartlar doğrultusunda yapılmaktadır.

Daha çok hacmen büyük ve gerekli hacmin köpük ajanıyla doldurulması gerekli mahallerde en uygun söndürme tipi olan bu sistemlerde, yüksek genleşmeli köpük konsantrasyonları kullanılmaktadır.

Evenos Köpük Jeneratörü

Evenos Köpük Jeneratörü

Uçak ve helikopter hangarları gibi, katı atık tesisleri gibi yanma hızı çok yüksek mahallerde kullanılması en uygun sistem olan köpük jeneratörü sistemlerinin anahtar teslim çözümleri, Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. deneyimli personelleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Köpük jeneratörü ve köpüklü söndürme sistemlerinde uygun malzeme seçimi kadar uygun köpük ajanı seçimi de hayati öneme sahiptir. Her ne kadar standartlara uygunluk tasarımsal olarak sağlanmış olsa bile, uygun köpük ve malzeme seçimi yapılmadığı takdirde olabilecek yangınların söndürülmesinde yetersiz kalınacaktır. Konuda uzman ve deneyimli Evenos mühendisleri, müşteri ihtiyaçlarına uygun sistemleri, maliyet ve uygulama hesapları da göz önünde bulundurarak en doğru biçimde seçmektedirler.

Tüm köpük jeneratörleri ve yüksek genleşmeli köpüklü söndürme sistemlerinin kurulum aşamasından sonra bakım ve servis işlemleri de yine Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından periyodik olarak yapılmaktadır.

Köpük Jeneratörleri Nedir?

Köpük jeneratörleri genellikle köpük lanslarına göre taşınması daha kolay olan ekipmanlardır. Hafif Köpük jeneratörleri ve ağır köpük jeneratörleri olarak ikiye ayrılırlar.

Hafif köpük jeneratörleri: Hafif köpük jeneratörleri dakikada 80 metreküp ile 200 metreküp arasında köpük tahliyesi yapabilirler. Kapalı hacimli bir köpük konsantre haznesinin içerisine bir daldırma hortumu daldırılıp; bir ucuda jeneratöre karışımın yapılacağı bölgeye doğru basınçlı bir şekilde hareket eder. Evenos Güvenlik Sistemleri tarafından temin edilebilen hafif köpük jeneratörleri dakikada 4.5-5 litre köpük konsantresi harcarlar. Hortum bağlantısı yapılıp su verme işlemi başlayınca, hava su ve köpük konsantresi karışımı sağlanıp köpük uygulama işlemi başlar. Bu tip köpük jeneratörlerinde genellikle sentetik köpük kullanılır. Aspirasyon ya da vantilasyon yaparken su bağlantısı yapılırsa çıkış vanası açılarak suyun geri dönüşümü sağlanır. Su girişi ile çalışan su tribünü pervaneleri sayesinde kapalı alanlarda havanın hareketini sağlar.

Ağır köpük jeneratörleri: Ağırlığı hafif köpük jeneratörlere yakın olmakla birlikte taşınması nispeten kolaydır. Dakikada yaklaşık 50 m3 köpük üretebilmektedir. Havayı itme ve çekme yetisinden dolayı, hem aspiratör hem vantilatör olarak kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklığa dayanıklı malzemeden imal edilmiştir. Ağır köpük jeneratörleri 4 ila 8 bar çalışma basıncına sahiptir.

Köpük Jeneratörü Nasıl Çalışır?

Köpük jeneratörleri yüksek genleşmeli köpük solüsyonu ile kaplı olan bir elekten hava üflemesiyle genişletilmiş köpüğün yüksek miktarlarda dışarı çıkması yöntemi ile çalışır. Jeneratörlerde kullanılan köpüğün yüksek miktarda üretilmesi için yüksek genleşmeye maruz kalması lazım. Bunun için çok az bir miktar su ile köpük konsantresinin karıştırılması gerekmektedir.

Köpük jeneratörlerinde uygulanan bu yöntem maliyeti de düşüren bir etmendir. Köpük jeneratörlerinde kullanılan köpük solüsyonları orta ve yüksek genleşmeli köpük sistemleri olarak ikiye ayrılır. Bu sistemler, köpüğün hangi hacimde püskürtülerek yangına müdahale edileceğini ve yangının kontrol altına alınacağını belirler. Köpük jeneratörlerinden püsküren köpük ile alevlerin üstü battaniye ile örtülür gibi örtülür. Yani köpük örtücü bir görev üstlenerek yangının oksijen ile temasını keser ve büyümesini engeller. Havasız kalan yangın üzerine su ile müdahale edildiğinde söner ver etkisini kaybeder. Ayrıca Evenos A.Ş tarafından kurulumu ve üretimi gerçekleştirilen köpük jeneratörleri zehirli dumanı, gaz sızıntılarını ve yangın esnasında meydana gelen diğer etkenleri de etkisiz hale getirir.

Köpük jeneratörlerinin en önemli özelliği üç boyutlu olarak adlandırılan yangınları da kontrol altına alabilmesidir. Üç boyutlu yangınlar zeminden tavana kadar uzanan, geniş hacme sahip ve alevden bir seli andıran yangınlardır. Bu tip yangınlar genellikle yanıcı sıvıların, depolama alanlarının, hangarların ve kimyasal maddelerin yoğun kullanıldığı ve saklandığı alanlarda meydana gelmektedir. Bu tarz tesislerde köpük jeneratörleri kullanımı zorunlu ve hayati açıdan da önemlidir.

Köpük Jeneratörü Bakım ve Servisi

Evenos Yangın Sprinkler Sistemleri A.Ş. Köpük Jeneratörü ve diğer tüm yangın Sprinkler sistemlerinin, kurulum, onarım, bakım ve servis işlemlerini yapmaktadır. Binalara kurulacak olan Sprinkler Sprinkler sistemlerinin tasarım ve uygulaması da yine Evenos personelleri tarafından yapılır. Kurulan Köpük Jeneratörü mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Evenos tarafından kurulumu yapılan, periyodik test ve bakım gerektiren bu sistemler ve cihazlar bina sahibi veya yöneticisi gözetiminde belirli aralıklarda Evenos personelleri tarafından test ve bakıma tabi tutulmalıdır.

Bakım ve servis işlemleri düzenli olarak yapıldığında sistemlerin sorunsuz çalışması da güvence altına alınır. Köpük Jeneratörlerinin tamamına Evenos A.Ş.’nin uzman personelleri tarafından hem kurulum hem de bakım hizmeti verilmektedir. Gerekli kontroller yılda 1, 2, ve 4 defa olmak üzere mutlaka yapılmalıdır. Yapılan bakım işlemleri ile performans testleri ve bir sistemin ne kadar zamanda ve hangi güçte çalışacağı da saptanarak eğer varsa gerekli aksaklıklar düzeltilebilmektedir. Bakım ve servis işlemleri doğru şekilde ve uzman kişiler tarafından yapılmadığında, olası bir yangın durumunda sistemler görevlerini yerine getiremeyebilir. Bu da yangın esnasında mal ve can kaybına neden olabilir. Bu nedenle bütün yangın güvenlik sistemlerinin mutlaka Evenos A.Ş. tarafından gerekli kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Köpük Jeneratörü ve diğer tüm yangın Sprinkler sistemlerinin kurulumu, bakımları ve servis işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için 0216 349 00 49 numaralı telefondan ya da aşağıdaki formdan bize ulaşabilirsiniz.