Köpüklü Söndürme Sistemi

Köpüklü Söndürme Sistemleri

Sulu söndürme sistemleri, her ne kadar çoğu yangının söndürülmesi için uygun olsa da, yanıcı parlayıcı sıvıların bulundurulduğu, depolandığı yahut üretildiği alanlarda söndürme için ya yetersiz kalmakta yahut kullanımı uygun olmamaktadır. Bu aşamada devreye köpüklü yangın söndürme sistemleri girmektedir.

Köpüklü yangın söndürme önemi geç fark edilen bir söndürme yöntemidir. Yanıcı parlayıcı sıvı bulundurulan mahallerin söndürülmesi için en etkili söndürme sistemi, köpüklü söndürme sistemleridir. Söndürücü ajan olarak özel köpüklerin kullanıldığı köpüklü söndürme sistemi, bazı tesisler için tek alternatif olarak göze çarpmaktadırlar. Köpüklü yangın söndürme sisteminin en önemli özelliği, yakıt buharı ile oksijeni temas etmesini engellemesidir.

B sınıfı yangınların söndürülmesinde en etkili söndürme çeşidi olan köpüklü sprinkler sistemi, Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından tek elden tasarımı gerçekleşmekte, montajı uygulanmakta ve sistemlerin tasarımları ve bakım sözleşmeleri kapsamında bakım ve servisleri yapılmaktadır.

KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMLERİNİN ONAYLARI

İtalya, Almanya ve Amerika’dan ithal edilen köpüklü yangın söndürme sistemlerinin hidrolik hesaplamaları, öncelikle TS EN 12845 standartları olmak üzere, NFPA11, NFPA16 VE NFPA30 standartları doğrultusunda yapılmaktadır ve hidrolik hesaplama softwareleri olarak FM onaylı, UL listeli ve VdS onaylı programlar kullanılmaktadır.  Tüm bu standartlarla beraber, özellikle uçak ve helikopter hangarları söndürülmesinde NFPA 409 – Standart On Aircraft Hangars standartları göz önünde bulundurulmaktadır. Hidrolik hesap programlarında, ayrı olarak bulunan köpüklü söndürme sistemi sekmesiyle yapılan hesaplamalar, köpük ajanı sürtünme katsayılarını da hesaplayarak, kullanıcıya, köpüklü söndürme sistemi için gerçeğe en yakın sonuçları sunmaktadır.

KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMLERİNİN ÖZELLİKLERİ

Köpüklü sprinkler sistemi nozulları, köpük jeneratörleri, foam chamberlar, köpük monitörleri gibi özel sistemler ile uygulanan köpük konsantrasyonları, köpük ajanları ve köpük su solüsyonları, oluşan yanıcı ve parlayıcı sıvı bazlı yangınların söndürülmesinde etkin rol oynamaktadır. Aynı zamanda köpüklü söndürme sistemleri, patlayıcı özelliğe sahip olan gazın açığa çıkmasını da engeller.

Özellikle parlayıcı ve yanıcı malzeme depoları, uçak ve helikopter hangarları, tank sahaları, rafineriler, akaryakıt istasyonları, deniz sektörü, ilaç fabrikaları, katı atık toplama tesisleri ve bu tip sahalarda yangın söndürme sistemi olarak kullanılan köpüklü yangın söndürme sistemleri, Evenos A.Ş. tarafından müşteri ihtiyaçları doğrultusunda sunulmaktadır. Ayrıca köpüklü söndürme sistemleri yakıt yüzeyinde ya da çevresinde yer alan metal yüzeyin soğumasına yardımcı olur.

Evenos Köpüklü Söndürme Sistemleri

Köpüklü söndürme sistemi ve tasarımı için, Bakım ve servis işleri yine Evenos A.Ş. tarafından periyodik olarak gerçekleştirilen köpüklü söndürme sistemleri, anahtar teslim çözümler olarak müşteriye sunulmaktadır.

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemlerinin Kullanım Alanları

  • Yanıcı parlayıcı sıvı depoları
  • Uçak hangarları
  • Helikopter hangarları
  • Katı atık tesisleri
  • Tank sahaları
  • Kimyasal madde bulunan tanklar
  • Akaryakıt istasyonları
  • İlaç, boya ve gıda fabrikaları