Köpüklü Söndürme Sistemi

Köpüklü söndürme sistemleri önemi geç fark edilen bir söndürme yöntemidir. Yanıcı parlayıcı sıvı bulundurulan mahallerin söndürülmesi için en etkili söndürme sistemi, köpüklü söndürme sistemleridir. Söndürücü ajan olarak özel köpüklerin kullanıldığı köpüklü söndürme sistemi, bazı tesisler için tek alternatif olarak göze çarpmaktadırlar. Köpüklü yangın söndürme sisteminin en önemli özelliği, yakıt buharı ile oksijeni temas etmesini engellemesidir.

Köpüklü yangın söndürme sistemleri en çok yanıcı ve sıvı kimyasalların bulunduğu yerlerde kullanılır. Alkole dayanıklı, sentetik bazlı, film oluşturucu ve protein bazlı olarak çeşitlendirilir. Köpük özellikleri genellikle kimyasal özelliklere göre değişkenlik gösterir. Köpüklü yangın söndürme sistemleri hem otomatik olarak hem de manuel olarak dizayn edilebilirler. Amaçları yanıcı bölgeye anında müdahale ederek yangının büyümesinin önüne geçilmesidir.

B sınıfı yangınların söndürülmesinde en etkili söndürme çeşidi olan köpüklü sprinkler sistemi, Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından tek elden tasarımı gerçekleşmekte, montajı uygulanmakta ve sistemlerin tasarımları ve bakım sözleşmeleri kapsamında bakım ve servisleri yapılmaktadır.

Köpüklü söndürme sisteminin çeşitleri arasında, köpüklü yangın dolapları, tank söndürme sistemleri, köpüklü monitör sistemi ve köpük jeneratörü gibi ürünler yer almaktadır. Köpüklü söndürme sistemleri oldukça etkili sistemlerdir. Bu nedenle yapıların özellikleri ve köpüklerin özellikleri birbirine uygun ise eğer köpüklü söndürme sistemleri çok fazla tercih edilir.

Evenos A.Ş tarafından üretilen ve etkili bir söndürme sağlayan köpüklü söndürme sistemleri oksijen ile yakıt buharının temas etmesini engellerler. Böylece yakıt üzerinde meydana gelen buharlaşmanın da önüne geçer. Köpüklü söndürme sistemleri alevle yakıt yüzeyini birbirinden ayırır ve yakıt yüzeyinde ya da çevresinde yer alan metal yüzeylerin soğumasına yardımcı olur. Böylece yangına hızlı bir müdahale imkanı sağlar.

Köpüklü söndürme sistemlerinin etkili olduğu yangın türleri; ham petrol yangınları, gazolin yangınları,

jet yakıtı yangınları, benzin yangınları, fuel oil yangınları, nafta yangınları, alkollerde meydana gelen yangınlar, ketonlarda meydana gelen yangınlar, etherlerde meydana gelen yangınlar, esterlerde meydana gelen yangınlar olarak sıralanabilir.

KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ ONAYLARI

İtalya, Almanya ve Amerika’dan ithal edilen köpüklü yangın söndürme sistemlerinin hidrolik hesaplamaları birçok kurum tarafından onaylıdır.

Onaylamalar, TS EN 12845 standartları olmak üzere, NFPA11, NFPA16 VE NFPA30 standartları doğrultusunda yapılmaktadır.

Hidrolik hesaplama softwareleri olarak FM onaylı, UL listeli ve VdS onaylı programlar kullanılır.

Özellikle uçak ve helikopter hangarları söndürülmesinde NFPA 409 – Standart On Aircraft Hangars standartları göz önünde bulundurulmaktadır.

Hidrolik hesap programlarında, ayrı olarak bulunan köpüklü söndürme sistemi sekmesiyle yapılan hesaplamalar, köpük ajanı sürtünme katsayılarını da hesaplayarak, kullanıcıya, köpüklü yangın söndürme sistemi için gerçeğe en yakın sonuçları sunmaktadır.

Evenos Köpüklü Söndürme Sistemleri

KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ ÖZELLİKLERİ

Köpüklü sprinkler sistemi nozulları, köpük jeneratörleri, foam chamberlar, köpük monitörleri gibi özel sistemler ile uygulanan köpük konsantrasyonları, köpük ajanları ve köpük su solüsyonları, oluşan yanıcı ve parlayıcı sıvı bazlı yangınların söndürülmesinde etkin rol oynamaktadır.

Köpüklü söndürme sistemleri ve köpüklü söndürme sistemleri cihazı patlayıcı özelliğe sahip olan gazın açığa çıkmasını da engeller.

köpüklü söndürme sistemleri

Evenos Köpüklü Söndürme Sistemleri

Köpüklü yangın söndürme sistemleri ile köpüklü yangın dolabı parlayıcı ve yanıcı malzeme depoları, uçak ve helikopter hangarları, tank sahaları, rafineriler, akaryakıt istasyonları, deniz sektörü, ilaç fabrikaları, katı atık toplama tesisleri ve bu tip sahalarda yangın söndürme sistemi olarak kullanılırlar.

Evenos A.Ş. tarafından müşteri ihtiyaçları doğrultusunda sunulan köpüklü söndürme sistemleri yakıt yüzeyinde ya da çevresinde yer alan metal yüzeyin soğumasına yardımcı olur.

Ayrıca köpüklü söndürme sistemi tasarım, bakım ve servis işleri yine Evenos A.Ş. tarafından periyodik olarak gerçekleştirilen köpüklü söndürme sistemleri ve köpüklü yangın söndürme tüpü anahtar teslim çözümler olarak müşteriye sunulmaktadır.

EVENOS A.Ş KÖPÜKLÜ YANGIN SÖNDÜRÜCÜ NEREDE KULLANILIR?

Yangın anında hızlı ve kesin müdahale sağlayan Evenos köpüklü söndürme sistemleri; hidrokarbon yangınları ve Polar Solventler olarak adlandırılan yukarıdaki yangın türlerinde oldukça etkilidir.

Köpüklü söndürme sistemlerinin kullanım alanı oldukça geniştir. Genel olarak uçak ve helikopter hangarlarında, depolarda, yakıtların yükleme ya da boşaltma yapıldığı istasyonlarda, boya imalathanelerinde, kimyasal madde üretilen ya da depolanan tesislerde, yanıcı ve parlayıcı sıvıların depolandığı alanlarda, yanıcı ve parlayıcı sıvıların dolum alanlarında, tersanelerde, iskelelerde, petrol rafinerilerinde, yat limanlarında ve buna benzer alanlarda tercih edilmektedir. Anında müdahale ve hızlı bir şekilde kontrolü ele alma özelliği nedeniyle; yanıcı yüzeye kısa sürede etki eder ve olası büyük yangınların da önüne geçer.

Evenos A.Ş köpüklü söndürme sistemleri özellikle petrol rafinerilerinde, uçak ve helikopter hangarlarında, tersanelerde, iskelelerde, yakıt dolum ve depolama tesislerinde oldukça yaygın olarak kullanılan köpüklü söndürme sistemleri; basınçlı suyla köpüğün birleşmesiyle birlikte daha düşük yoğunlukla olan ve hem yatay, hem de düşey yüzeylere yapışabilen köpüğün yanıcı alan bölgenin üzerini kaplamasını sağlayan bir sistemdir. Evenos A.Ş Köpüklü söndürme sistemleri aynı zamanda patlayıcı özellikteki gazların dışarı çıkmasını da engellemektedir.

Özet
Tarih
Sayfa
Köpüklü Söndürme Sistemleri
Puan
51star1star1star1star1star