Referanslarımızdan Bazıları

Duman Perdeleri

Duman perdesi ile yangın anında can kayıplarına sebebiyet veren etkenlerin başında duman zehirlenmelerini engelleyin. Duman zonlaması, dumanların bir alanda hapsolmasının sağlanması ve duman havuzu oluşturulması bu sebeple bir gerekliliktir. Duman perdeleri, dumanların bir alanda toplanmasını ve diğer zonlara kaçmasını önlemek adına en çok kullanılan pasif yangın önleme sistemlerinin başında gelmektedir.

Özellikle endüstriyel tesis ve alışveriş merkezleri atriumlarında kullanımları yaygın olan duman perdeleri, standartların belirlediği ölçü ve ebatta duman zonları belirlenmesi görevini görürler.

Headbox içerisinde bulunan bir motor ve fiber kumaşa sahip duman perdesi çeşitleri normal zamanda 24VDC ile frenlenmekte ve headbox içerisinde durmaktadır. Algılama sisteminden yahut manuel basma butonundan gelen sinyal, motordaki enerjiyi kesmekte ve duman perdesinin aşağı inerek, duman zonlaması oluşturulmasını sağlamaktadır.

Evenos tarafından İngiltere ve İspanya’dan ithal edilen duman perdesi ürünleri, uluslararası standartların belirttiği koşullarda BS , EN ve UL koşullarında test edilerek, 1000 santigrad derece sıcaklıkta 2 saate kadar dayanım süresi vermektedir. Fibre glass kumaşı sayesinde de oldukça kullanışlı ve hafif bir yapısı olması, mimari olarak da bu sistemlerin tercih sebebi olmasını sağlamaktadır.

Duman Perdesi Kullanım Alanları

Endüstriyel tesislerde özellikle duman tahliye – çatı ventilasyon kapakları tasarımında hayati öneme sahiptirler. Çatı ventilasyon, yani duman tahliye kapakları, duman zonlaması olmadan etkisiz kalacak ve ortamdaki dumanı dışarıya tahliye edemeyeceklerdir. Endüstriyel tesislerde duman tahliye projeleri yapılırken, en fazla 1600 metrekare duman zonları oluşturulması istenmektedir. Yangın anında gerekli zonlarda aktive olacak duman perdeleri dumanı ilgili alanda hapsedecek, hapsolan duman ve ısı sayesinde de sadece ilgili alanlardaki duman tahliye kapakları açılacak ve bu sayede oluşan duman tahliye edilecektir.

Duman Perdeleri Evenos

Duman perdesi Havalimanları, alışveriş merkezleri atriumları, endüstriyel tesisler gibi alanlarda kullanımları çok yaygın olmakla beraber, ofis binaları, sağlık ve eğitim yapıları gibi yerlerde de kullanımları mevcuttur. Duman zonlarının oluşturulmasının istendiği büyük galeri gibi yerlerde kullanılmaktadırlar.

Devreye alma işlemlerinden sonra, periyodik olarak yapılması gereken tüm test ve bakım işlemleri de yine Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri yetkili personeli tarafından yapılmaktadır. Olası servis gerektiren durumlara da anında müdahale imkanı bulunmaktadır. İletişim sayfamıza girerek Duman perdesi fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Duman Perdesi Bakım ve Servisi

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. Duman Perdesi ve diğer tüm yangın söndürme sistemlerinin, kurulum, onarım, bakım ve servis işlemlerini yapmaktadır. Binalara kurulacak olan Duman Perdesi sistemlerinin tasarım ve uygulaması da yine Evenos personelleri tarafından yapılır. Kurulan Duman Perdesi mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Evenos tarafından kurulumu yapılan sistemler, periyodik test ve bakım gerektirir. Bu sistemler ve cihazlar bina sahibi veya yöneticisi gözetiminde belirli aralıklarda Evenos personelleri tarafından test ve bakıma tabi tutulmalıdır. Bakım ve servis işlemleri düzenli olarak yapıldığında sistemlerin sorunsuz çalışması da güvence altına alınır. Duman Perdesi Sistemlerinin tamamına Evenos A.Ş.’nin uzman personelleri tarafından hem kurulum hem de bakım hizmeti verilmektedir.

Gerekli kontroller yılda 1, 2, ve 4 defa olmak üzere mutlaka yapılmalıdır. Yapılan bakım işlemleri ile performans testleri ve bir sistemin ne kadar zamanda ve hangi güçte çalışacağı da saptanarak eğer varsa gerekli aksaklıklar düzeltilebilmektedir. Bakım ve servis işlemleri doğru şekilde ve uzman kişiler tarafından yapılmadığında, olası bir yangın durumunda sistemler görevlerini yerine getiremeyebilir. Bu da yangın esnasında mal ve can kaybına neden olabilir. Bu nedenle bütün yangın güvenlik sistemlerinin mutlaka Evenos A.Ş. tarafından gerekli kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Duman Perdesi ve diğer tüm yangın söndürme sistemlerinin kurulumu, bakımları ve servis işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için 0216 349 00 49 numaralı telefondan ya da aşağıdaki formdan bize ulaşabilirsiniz.

Formu Doldurunuz