Referanslarımızdan Bazıları

Temiz gazlı söndürme sistemlerine nazaran maliyet bakımından daha ucuz olan otomatik karbondioksit CO2 gazlı söndürme sistemleri, insan bulunan yerlerde kullanılamamaktadırlar.

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından projelendirme, montaj, tasarım, uygulama, devreye alma ve bakım işlemleri yapılan karbondioksit CO2 söndürme sistemlerinin tamamı, yurtdışında distribütörlüğümüz bulunan üretici firmalar vasıtasıyla alınmaktadır ve sistemlerin tamamı uluslararası sertifikasyonlara sahiptir. ( FM , UL , LPCB , VdS , GOST) Sistem dolumlarının tamamı üretici firma tesislerinde yapılmaktadır ve sistemler hazır halde ithal edilmektedir.

CO2 Gazlı Söndürme Sistemi

CO2 Gazlı Söndürme Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

 • İhtiyaca göre düşük ve yüksek basınçta sistemler temin edilebilir.
 • Gerekli şartnameler doğrultusunda çeşitli hacimsel boylarda silindirler tedarik edilebilmektedir.
 • Genelde 60 bar basınç altındaki silindirler ile tasarlanan CO2 gazlı söndürme sistemleri, algılama sistemlerinden gelen sinyalle aktif hale geçer ve böylece söndürme işlemini gerçekleştirmektedirler.
 • Karbondioksit gazlı söndürme sistemleri en etkili söndürme araçlarıdır.
 • CO2 gazlı söndürme sistemleri ürünlerinin tüm tasarım ve hidrolik hesaplamalar, üretici firmanın onaylı hidrolik hesap programları ile yapılmaktadır.
CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

CO2 Gazlı Söndürme Sistemlerinin Üretim Prensipleri

 • CO2 Gazlı Söndürme Sistemlerinde kullanılan hidrolik hesap programı Alman – VdS onaylıdır.
 • Tasarımların tamamı Amerikan NFPA 12 Standard on Carbon Dioxide Extinguishing Systems standartlarına göre yapılmaktadır.
 • Total flooding esasına dayanan prensip ile söndürme işlemini gerçekleştirebileceği gibi, local flooding ile de tasarıma imkan vermektedir.
 • Üretiminde kullanılan prensipler nedeniyle maliyet korunumu ve efektiflik konuları maksimize edilebilmektedir.
CO2 gazlı söndürme sistemleri

CO2 gazlı söndürme sistemleri

CO2 Gazlı Söndürme Sistemlerinin Üretim Prensipleri Nasıl Çalışmaktadır?

 • Total flooding esası, odanın tamamının yeter miktarda CO2 gazı ile doldurulması ve yangının bu sayede söndürülmesi prensibine dayanmaktadır.
 • Local flooding esası ise, korunması istenen herhangi bir makine, malzeme vs ile alakalı yangın çıktığı zaman, CO2 gazının sadece korunan malzeme ya da makine üzerine boşalması ve direkt olarak burada oluşan yangını söndürmesi prensibine dayanmaktadır.
 • CO2 gazlı söndürme sistemlerinden olan Fm200 gazlı söndürme sistemleri, karbondioksit söndürme sistemleri ve karbondioksit yangın söndürme sistemleri de bu prensiple çalışmaktadır.
 • Sistem tesisatları çelik çekme borular ile yapılmakta ve minimum boru et kalınlığı değerlerine dikkat edilmektedir.
 • Kablo galerileri, trafo odaları, jeneratör odaları, rüzgar tirbünleri, yanıcı parlayıcı sıvı odaları gibi, içerisinde sürekli insan bulunmayan mahallerde kullanımı oldukça yaygındır.

CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri Bakım ve Servisi

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş. CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri ve diğer tüm yangın söndürme sistemlerinin, kurulum, onarım, bakım ve servis işlemlerini yapmaktadır. Binalara kurulacak olan CO2 Gazlı Söndürme sistemlerinin tasarım ve uygulaması da yine Evenos personelleri tarafından yapılır. Kurulan CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Evenos tarafından kurulumu yapılan, periyodik test ve bakım gerektiren bu sistemler ve cihazlar bina sahibi veya yöneticisi gözetiminde belirli aralıklarda Evenos personelleri tarafından test ve bakıma tabi tutulmalıdır. Bakım ve servis işlemleri düzenli olarak yapıldığında sistemlerin sorunsuz çalışması da güvence altına alınır. CO2 Gazlı Söndürme Sistemlerinin tamamına Evenos A.Ş.’nin uzman personelleri tarafından hem kurulum hem de bakım hizmeti verilmektedir. Gerekli kontroller yılda 1, 2, ve 4 defa olmak üzere mutlaka yapılmalıdır. Yapılan bakım işlemleri ile performans testleri ve bir sistemin ne kadar zamanda ve hangi güçte çalışacağı da saptanarak eğer varsa gerekli aksaklıklar düzeltilebilmektedir. Bakım ve servis işlemleri doğru şekilde ve uzman kişiler tarafından yapılmadığında, olası bir yangın durumunda sistemler görevlerini yerine getiremeyebilir. Bu da yangın esnasında mal ve can kaybına neden olabilir. Bu nedenle bütün yangın güvenlik sistemlerinin mutlaka Evenos A.Ş. tarafından gerekli kontrollerinin yapılması gerekmektedir. CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri ve diğer tüm yangın söndürme sistemlerinin kurulumu, bakımları ve servis işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için 0216 349 00 49 numaralı telefondan ya da aşağıdaki formdan bize ulaşabilirsiniz.